MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



W mediach o nas

Powstaje szkoła za 41 mln zł (11.04.2019)

logo Gazety Wyborczej

Pozytywny lobbing lokalnych firm zadziałał. Gmina Tarnowo Podgórne rozpoczęła budowę nowego Zespołu Szkół Technicznych. – Ok. 40 przedsiębiorstw zadeklarowało chęć pomocy: otwarcie klas patronackich, przyjmowanie uczniów na praktyki, kierowanie do pracy w szkole własnych pracowników, stypendia – wylicza Tadeusz Czajka, wójt gminy. Szkoła przyjmie pierwszych uczniów w 2020 r.

Sytuacja szkolnictwa zawodowego w Poznaniu i Wielkopolsce do łatwych nie należy. W wielu placówkach brakuje uczniów, którzy niechętnie wybierają szkoły branżowe i technikum. Choć od kilku lat samorządy różnych szczebli stają na głowie, żeby zmienić stereotyp takich szkół, do których wybierają się tylko najsłabsi uczniowie, to wielu rodziców nadal do nich zniechęca. Ale kropla drąży skałę.

Firmy dały sygnał

Mimo tych trudności gmina Tarnowo Podgórne zdecydowała się na otwarcie swojej szkoły branżowej. Bynajmniej nie o własne ambicje w tym przypadku chodziło, bo sygnał przyszedł od lokalnych przedsiębiorców należących do Tarnowskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców. To właśnie oni odczuwają coraz większe trudności w zdobywaniu nowocześnie wykształconych specjalistów. Ale nie tylko szefowie firm prowadzili pozytywny lobbing. Również sami uczniowie i rodzice dawali sygnały, że młodzież jest gotowa kontynuować naukę w zawodowych szkołach ponadpodstawowych na terenie gminy.

– Zdecydowaliśmy się na tę szkołę, bo na rynku brakuje fachowców. Dotyczy to już nie tylko zakładów pracy, ale nawet gdy sami w domu chcemy coś wyremontować, naprawić, to nie możemy znaleźć osoby, która będzie to w stanie zrobić – tłumaczy wójt gminy Tarnowo Podgórne. Do pierwszych rozmów na temat możliwości nauki w szkole branżowej i technikum w Tarnowie Podgórnym doszło w styczniu 2017 r. Wójt wziął na siebie przedsiębiorców, a w szkołach przeprowadzono badania ankietowe. Wyniki były zaskakujące, bo prawie 90 proc. ankietowanych potwierdziło zainteresowanie takim rozwiązaniem.

Miesiąc później rada gminy wyraziła wolę zawarcia porozumienia z powiatem poznańskim w sprawie utworzenia i prowadzenia przez gminę trzyletniej szkoły branżowej I stopnia oraz pięcioletniego technikum. Zawarcie takiego porozumienia było konieczne, bo to samorząd powiatowy odpowiada za rozwój szkolnictwa ponadpodstawowego. Choć trzeba podkreślić, że Tarnowo Podgórne ma już edukacyjne doświadczenie, bo samodzielnie prowadzi u siebie liceum ogólnokształcące, przejęte kilka lat temu od powiatu.

Przeprowadzili szczegółowe ankiety

Na jednej ankiecie się nie skończyło. O szkolnictwo zawodowe pytano podczas corocznych badań na temat jakości życia w gminie oraz w trakcie badań dedykowanych konkretnym grupom, np. uczniom, rodzicom i przedsiębiorcom. Koordynowała je Pracownia Badań Opinii Publicznej Społeczności Lokalnej i Rynku. Wyniki z kwietnia i maja 2017 r. były niemal identyczne – ponad 90 proc. popierało tę inicjatywę.

Ankieterzy rozmawiali także z kadrą zarządzającą przedsiębiorstwami różnej wielkości i z różnych branż. Przeprowadzili 185 ankiet i 163 indywidualne wywiady. Pytali np. o przewidywane zmiany w strukturze zatrudnienia wynikające z dynamiki rozwoju rynków krajowych i zagranicznych. Oceniali też faktyczne możliwości współpracy z gminą, jeśli chodzi o naukę zawodów w szkole. Aż trzy czwarte ankietowanych przedsiębiorców wyraziło gotowość przygotowania staży dla absolwentów. Badania przeprowadzono również wśród uczniów gimnazjów i ostatnich klas szkół podstawowych oraz ich rodziców. Pytano ich o planowaną ścieżkę kariery. Badano potencjalne zainteresowanie ofertą Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym oraz pytano o kluczowe czynniki decydujące o wyborze danej placówki ponadpodstawowej.

Przeanalizowano również oferty takich szkół w całym powiecie. Sprawdzano wyniki naborów oraz zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem absolwentów. Odbyły się wyjazdy studyjne m.in. do Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu, która jest jednym z tych wyjątków w szkolnictwie branżowym, gdzie na brak chętnych uczniów nikt nie narzeka. Decydujące są tu m.in. klasy patronackie Volkswagena. Dlatego chodziło m.in. o poznanie szczegółów organizacyjnych działania tej szkoły oraz zasad współpracy z przedsiębiorcami.

Najbardziej pożądane zawody

W sierpniu 2018 r. gmina uzyskała zgodę rady powiatu na utworzenie i samodzielne poprowadzenie placówki oświatowej. W rozwój szkoły angażuje się wiele okolicznych przedsiębiorstw: od wielkich firm po małe zakłady. – Ok. 40 przedsiębiorstw zadeklarowało chęć pomocy: otwarcie klas patronackich, przyjmowanie uczniów na praktyki, kierowanie do pracy w szkole własnych pracowników, stypendia – wylicza Czajka. Przedsiębiorcy pomogli też wskazać zawody, w których szkoła będzie miała kształcić. Zostaną one teraz skonsultowane z rodzicami i uczniami. Najbardziej pożądane zawody to na dziś elektronik, informatyk, mechatronik, logistyk, ale też stolarz, tapicer czy krawiec.

Szkoła powstanie przy rondzie im. Jacka Kuronia, na skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Nowej, naprzeciw znanych i kojarzonych w całym powiecie Tarnowskich Term. Kamień węgielny na budowie wmurowano 25 marca tego roku, a inwestycję prowadzi firma Democo Polska. W budynku dydaktycznym znajdzie się 18 sal lekcyjnych, 14 pracowni zawodowych, zaplecze administracyjno-biurowe oraz pomieszczenia biblioteczne i techniczne. Zaprojektowano również halę sportową z widownią, a także siłownię, szatnie oraz pomieszczenia magazynowe. Przy szkole powstanie wielofunkcyjne boisko, a także parking na ok. 100 miejsc. Wszystkie pomieszczenia będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Cała inwestycja kosztować ma ok. 41 mln zł i zostanie w całości sfinansowana z budżetu gminy.

Podpisane zostały już pierwsze listy intencyjne w sprawie utworzenia klas patronackich. Na taki krok zdecydowały się firmy BALMA i NOTI, Schattdecor oraz Kimball Electronics Poland. Finalizowane są rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami, tak aby oferta była jak najbogatsza.

Trzymają kciuki za gminę

Kilka dni po wmurowaniu kamienia węgielnego wójt Tadeusz Czajka wziął udział w debacie „Zawodowcy” zorganizowanej przez „Wyborczą” w Baraku Kultury. Byli na niej też m.in. dyrektorzy poznańskich szkół branżowych. Część z nich boryka się z brakiem chętnych uczniów do nauki, choć ofertę mają bardzo dobrą. Nie brakuje nowoczesnych sal dydaktycznych i pomocy naukowych, także kadra nauczycielska jest gotowa do prowadzenia atrakcyjnych zajęć.

– Życzymy wójtowi powodzenia, bo choć nam miasto Poznań bardzo pomaga, prowadząc liczne akcje promocyjne, to nadal ciężko zachęcić uczniów do nauki w szkołach branżowych – mówiła Małgorzata Lorek, dyrektor Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu.

– Przygotowaliśmy się do tej inwestycji. Przeprowadziliśmy szczegółowe badania, znamy oczekiwania naszych przedsiębiorców. Wierzymy w powodzenie tego projektu, choć oczywiście zdajemy sobie sprawę z przeszkód, jakie możemy napotkać. Ale dzięki takim rozmowom jak ta możemy uniknąć wielu błędów – mówił wójt Czajka. Nauka w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym zostanie zainaugurowana 1 września 2020 r. Na początku zajęcia rozpocznie ok. 120 uczniów, a docelowo ma ich być 400.

Gazeta Wyborcza Poznań

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 kwietnia 2019