Powstaje wielka baza danych (22.03.2021)

logo Gazety Wyborczej

Już niedługo mieszkańcy Poznania i powiatu poznańskiego będą mogli zwizualizować sobie powstające w sąsiedztwie inwestycje. Plany zagospodarowania, zamiary inwestycyjne będzie można konsultować w Metropolitalnym Systemie Informacji Przestrzennej. Powstaje ogromna baza danych dla 23 gmin.

Wyobraź sobie, że w twojej okolicy ma powstać nowa nieruchomość, np. magazyny przemysłowe. Boisz się, że wysoka budowla może ograniczyć ci dostęp do światła, a ponadto nie masz pewności, czy inwestycja będzie poprzedzona konsultacjami społecznymi oraz na jakich warunkach może powstać. Już niedługo będziesz mógł wszystkie swoje wątpliwości rozwiać, korzystając z MeSIP.

To Metropolitalny System Informacji Przestrzennej, którego koszt sięga blisko 16,7 mln zł. Powiat poznański podpisał właśnie umowę z Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu na dofinansowanie projektu. – W Polsce musimy dokonać przełomu, jeśli chodzi o kwestie cyfryzacji danych dotyczących terenu. Już nikt nie będzie musiał dzwonić do gminy i pytać o plany miejscowe – zaznacza Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

W dużym uproszczeniu MeSIP ma być ogromną bazą danych informacji przestrzennej dla Metropolii Poznań, czyli 23 wielkopolskich gmin. W niej zamieszczone będą dane dotyczące nieruchomości przeznaczonych pod inwestycje, np. granice działki, rodzaje użytków na tej działce, informacje dotyczące zamiarów gminy opisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Będzie możliwość sprawdzenia, czy dla danej nieruchomości były wydane już pozwolenia na budowę. I wiele innych informacji z zakresu geodezji i kartografii.

Z takiej gotowej bazy danych korzystać będą mogli oczywiście mieszkańcy, potencjalni inwestorzy, a dane uzupełniane będą na bieżąco przez samorządy gmin. Zarówno mieszkaniec, jak i inwestor będą mieć takie same informacje o działkach otaczających teren, na którym chcą inwestować, budować, w tym informacje zawarte w planach zagospodarowania przestrzennego.

– Nauczyliśmy się i mamy już duże doświadczenie w e-usługach. MeSIP ma jeszcze bardziej ułatwić pracę także jednostkom administracyjnym – mówi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. W przyszłości MeSIP ma być także miejscem, gdzie będziemy mogli załatwić sprawy urzędowe. – Mieszkaniec nie będzie już musiał przyjeżdżać do konkretnego urzędu, by pozyskać informacje geodezyjne. Co więcej, jeśli będzie zainteresowany inną gminą, to także wszystkie dane w tym centralnym rejestrze uzyska. Dzięki temu będzie mógł sprawdzić, gdzie może ulokować daną inwestycję – tłumaczy Łubiński.

Będzie to możliwe dzięki wizualizacji terenu w technologii 3D, która będzie także dostępna w MeSIP-ie. Osoby zainteresowane daną inwestycją powstającą lub planowaną w ich gminie będą więc mogły zobaczyć, jaka będzie jej kubatura, a nawet określić wpływ planowanej inwestycji na nasłonecznienie sąsiednich budynków. Dla samorządów MeSIP będzie również narzędziem przydatnym do przeprowadzania konsultacji społecznych. Aspekt społeczny systemu jest bardzo istotny, ponieważ wszelkie plany zagospodarowania, zamiary inwestycyjne będzie można konsultować właśnie poprzez MeSIP.

W bazie MeSIP znajdą się 23 wielkopolskie gminy: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, powiat poznański, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne.

– Każda gmina ma swój system informacji przestrzennej, ma go też powiat poznański. Każdy system działa odrębnie, różni się od pozostałych. Nasze zadanie, budowa MeSIP-u, będzie polegało na sprzężeniu tych wszystkich informacji wytwarzanych przez gminy, ujednoliceniu i stworzeniu jednorodnej platformy pod względem zamieszczanej treści i umieszczeniu ich pod jednym adresem internetowym – informują przedstawiciele Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu.

Twórcy Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej przy jego tworzeniu korzystali z doświadczenia Geopozu. – W ramach projektu udoskonalimy system przestrzenny w mieście. Dlatego Poznań jest ważnym beneficjentem projektu metropolii – zaznacza Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 16,7 mln zł, w tym wysokość środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 14 mln zł.

Marszałek województwa wielkopolskiego zdradził, że prowadzone są prace nad podobnym systemem, ale dla całego regionu. – Docelowo będziemy chcieli zintegrować całość informacji w skali Wielkopolski. Pełna baza danych o przestrzeni jest nam potrzebna – zaznacza Marek Woźniak. Projekt dla Metropolii Poznań ma zostać wdrożony do 31 grudnia 2022 roku.

Gazeta Wyborcza Poznań

Opublikowano: 25 marca 2021