MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



W mediach o nas

Powstała zadziwiająca biblioteka (25.02.2023)

tvp3 poznań logo

Jak pachnie lokomotywa? Albo pył z bursztynu? Mogą się o tym przekonać podopieczni wielkopolskiego ośrodka dla niewidomych. Powstało tam niezwykłe miejsce. Aromatorium to niezwykłe w skali Polski i Europy miejsce pachnące sześcioma tysiącami zapachów. Aromaty do biblioteki przynosili z domów sami uczniowie. Przysyłali je też mieszkańcy z Poznania, a nawet osoby mieszkające za granicą.

W bibliotece niewidome dzieci i młodzież poznają świat zapachów w ramach specjalnych zajęć, które mają usprawnić ich funkcje rozwojowe albo posłużyć w aromatoterapii. Uczniowie w bibliotece uczą się nie tylko rozpoznawać wiele zapachów, ale też ponownie je odtwarzać. – Ta metoda pozwala […] naszym uczniom np. na poznanie zapachów ostrzegawczych, czyli potencjalnie niebezpiecznych, [np.] zapach dymów w pracowni szkolnej. To powinno wzbudzić niepokój i zdecydowaną reakcję. Ale nasi uczniowie będą też rozpoznawać zapachy cywilizacyjne – mówi opiekunka Aromatorium w Owińskach Magdalena Ciura.

Według specjalistów, węch jest ważnym zmysłem w funkcjonowaniu osób niewidomych. To dzięki niemu osoby niewidome lokalizują miejsca, do których chcą dotrzeć. Podopieczni ośrodka będą mogli też zdobyć nowe umiejętności, które przydadzą im się na rynku pracy. Szkoła będzie przygotowywać do zawodu aromaterapeuty. – Mamy […] plany stworzenia eksperymentu pedagogicznego, żeby sprawdzić, na ile jest możliwe stworzenia tego zawodu. Przecież coraz bardziej wiele firm chce być kojarzonych z jakimś zapachem – zapowiada dyrektor Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach Bartłomiej Maternicki.

Pieniądze na wyposażenie i adaptację biblioteki zapachów pochodzą z funduszy europejskich i starostwa powiatowego w Poznaniu. – Chcemy wypuszczać z tego ośrodka ludzi przygotowanych do życia, ludzi, którzy mogą samodzielnie funkcjonować (…) w życiu. To jest nasze zadanie, to jest edukacja. Tu są nauczyciele, którzy kiedyś kończyli ten ośrodek i oni wiedzą, jak ważna jest edukacja osób, które mają dysfunkcję wzroku (…). Ci ludzie nie mogą być (…) [na marginesie] społeczeństwa – mówi starosta poznański Jan Grabkowski.

Oprócz biblioteki zapachów w Owińskach podopieczni mogą korzystać z Laboratorium Dźwięku, Parku Orientacji Przestrzennej czy Muzeum Tyflologicznego poświęconego edukacji, kulturze i historii osób niewidomych. Obecnie w ośrodku przebywa około 140 uczniów.

TVP3 Poznań

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 25 lutego 2023