MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< paź 2021 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

100 rocznica powstania

Powstanie w jednym miejscu

W przyszłym roku w Biedrusku udostępniona zostanie – w setną rocznicę wybuchu – wystawa dotycząca Powstania Wielkopolskiego zorganizowana z dużym rozmachem – czytamy w “Głosie Wielkopolskim”. – Nie chcieliśmy stawiać kolejnego bezimiennego pomnika w centrum miasta. Zależy nam nie tylko na upamiętnieniu patriotycznego zrywu Polaków, ale i na funkcji edukacyjnej, skierowanej głównie do młodych – mówi Jan Kucharski z pałacu w Biedrusku.

Idea polega na osobnym potraktowaniu wydarzeń z powstania dziejących się w poszczególnych wielkopolskich powiatach i na włączeniu do projektu młodzieży. Autorami informacji przekazanych zwiedzającym mają być uczniowie. We wrześniu w szkołach podstawowych oraz liceach, przy współpracy z kuratorium oświaty, zostanie ogłoszony konkurs poświęcony przebiegowi działań powstańczych na danym terenie. Uczestnicy zajmą się zbieraniem informacji dostępnych w miejscu ich zamieszkania.

Zgromadzone i opracowane materiały konkursowe zostaną udostępnione w Biedrusku, w tamtejszym podziemnym tunelu. – Merytoryczną pomoc deklaruje nam profesor Zbigniew Pilarczyk z UAM. Powierzchnia wystawiennicza zajęłaby ok. 400 mkw., a każdy powiat miałby własny scenariusz. Zwiedzający dowiedziałby się o wybranym terenie. Pozwoliłoby to uczcić 123-letnią walkę o odzyskanie polskości, pokazać powstańców, miejsca bitew – tłumaczy Jan Kucharski.

Zwiedzający zyskaliby więc ogólną wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim, a także o przebiegu lokalnych walk. – Do dyspozycji mamy 15 hektarów parku, gdzie chcemy postawić pomniki odnoszące się do różnych miejsc. Rozmawiamy z artystami, którzy podjęli z nami współpracę. Otwarciem wystawy uczcimy setną rocznicę Powstania – informuje Kucharski.

Autor: Mikołaj Woźniak (Głos Wielkopolski)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 maja 2017