MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi

Poznań stolicą literatury

Logo Poznańskich Targów Książki

Przed nami Poznańskie Targi Książki. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa pod wieloma względami – blisko 150 wystawców, spotkania z ponad setką pisarzy, najróżniejsze strefy tematyczne, a do tego bogaty program konferencji, warsztatów i wydarzeń towarzyszących. Wszystko wskazuje na to, że Poznań na początku marca zostanie opanowany przez książki i ilustracje w najlepszym wydaniu.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek 6 marca i potrwa do niedzieli 8 marca. Poznańskie Targi Książki odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonach numer 7 i 8. Wstęp jest bezpłatny. Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Spotkania z wyobraźnią”. Uroczyste otwarcie targów odbędzie się 6 marca, o godz. 11.00 na Scenie Grandy w pawilonie 8. Jednym z punktów programu jest wręczenie Nagród PEGAZIKA w kategoriach: twórca książki dla dzieci i przyjaciel książki dla dzieci oraz nagród w konkursach na najlepsze książki naukowe i popularnonaukowe.

Wydawnictwa i pisarze
Uczestnicy Poznańskich Targów Książki zobaczą ekspozycję zarówno największych i znanych wydawnictw, jak i niszowych, publikujących ambitne książki mniej znanych autorów z Polski i zagranicy. W trakcie wydarzenia będzie można posłuchać ulubionych autorów i zdobyć podpis z dedykacją. Na ten moment zaplanowano spotkania ze 116 pisarzami z Polski i zagranicy. Nowa formuła wydarzenia gwarantuje literacki eklektyzm, dlatego podczas targów można spotkać przedstawicieli najróżniejszych gatunków, a wśród nich m.in.:

• reportaż – Filip Springer, Olga Gitkiewicz, Przemysław Semczuk
• literatura obyczajowa – Ałbena Grabowska, Agata Przybyłek, Klaudia Bianek
• kryminał – Katarzyna Bonda, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej
• thriller psychologiczny – Marcel Moss
• literatura dziecięca i młodzieżowa – Marcin Szczygielski, Andrzej Maleszka, Wojciech Widłak
• literatura fantastyczna – Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek
• literatura podróżnicza – Aleksandra Michta, Anna Kurek
• przewodniki i blogi – Magdalena Muszyńska Chafitz (autorka przewodników po Nowym Jorku czy bloga littletownshoes.com), Justyna Suchanek oraz wielu, wielu innych.

Podczas tegorocznej edycji odbędzie się również spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem czy Alkiem Pawilkowskim – lektorem audiobooków i seriali na platformie Netflix. Nowością na targach będzie Scena Grandy w pawilonie 8. Projekt realizowany przez Fundację GRANDA to cykl autorskich spotkań z pisarzami i osobami związanymi z książkami i czytelnictwem oraz dodatkowe, wyjątkowe atrakcje dla uczestników Poznańskich Targów Książki. Ponadto spotkania z pisarzami będą się odbywały się w Salonie Autorskim w pawilonie 7 oraz w salach konferencyjnych na antresoli pawilonu 7. Część wydarzeń wraz z podpisywaniem książek będzie się toczyć na stoiskach wydawnictw.

Sztuka obrazu w literaturze
Jak co roku organizatorzy zapraszają do zwiedzania ekspozycji wystaw z cyklu Salon Ilustratorów (pawilon 8) oraz Mistrz Ilustracji (pawilon 7). Na pierwszej z nich uczestnicy targów zobaczą prace młodych, obiecujących polskich ilustratorów. Z kolei Mistrzowie Ilustracji to pokaz twórczości prac wybitnych artystów – w tym roku zaprezentowane zostaną dzieła Janusza Grabiańskiego, laureata nagrody New York Times za najlepiej zilustrowaną książkę dla dzieci (The Big Book of Animal Stories w 1961 roku), autora m.in. ilustracji do Elementarza, na którym wychowało się pokolenie Polaków.

Organizatorem Salonu Ilustratorów jest Centrum Kultury Zamek, z kolei Polskie Towarzystwo Wydawców Książek organizuje wystawę z cyklu Mistrz Ilustracji. „Zrozumieć, przeżyć, zobaczyć” – tak nazywa się wystawa prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, pod kierunkiem Dagmary Szymkowiak, poświęcona wierszom Józefa Ratajczaka.

Warsztaty dla każdego
W programie Poznańskich Targów Książki znajdują się również zajęcia dla dzieci, jak i dla dorosłych. Rodzice z pociechami powinni odwiedzić strefy warsztatowe w pawilonie 7 i 8. Oprócz tego, dla najmłodszych w wieku od 0 do 4 lat przygotowana jest specjalna Strefa Naj Naj, gdzie książki poznaje się przez wszystkie zmysły. Zajęcia w tej części pawilonu 7 poprowadzi Małgorzata Swędrowska – laureatka Nagrody PEGAZIK w kategorii „Przyjaciel książki dla dzieci” w 2018 r.

Dzieci mogą też wziąć udział m.in. w warsztatach z Kicią Kocią czy zajęciach pt. „Tworzymy Książkę”. Pełny program zajęć znajduje się także na stronie Poznańskich Targów Książki. Z kolei nieco większe dzieci z pewnością zainteresują warsztaty „Przedsiębiorczość? Sprawdzam!” czy tworzenia chińskiej kaligrafii. Ponadto, w trakcie targów odbędą się warsztaty z pisania – jeden z nich zatytułowany jest „Knujemy i spiskujemy, czyli wymyślamy kryminał” z udziałem Piotra Bojarskiego.

Spotkanie dla branży – Book Marketing
Podczas targów odbędzie się szereg konferencji, spotkań i prelekcji dla profesjonalistów. Grupa MTP z Literacka Sp. z o.o. wprowadzają, jako pierwsi na rynku, innowacyjne wydarzenie dla profesjonalistów z branży książkowej: Konferencję Book Marketing skierowaną do pracowników wydawnictw, bibliotek, księgarzy, self-publisherów i blogerów. Celem konferencji jest wprowadzenie świata literatury w erę social mediów i big data. Prelegenci opowiedzą m.in. o tym, jak korzystać z nowych technologii w kontekście publikacji najróżniejszych form wydawniczych. Wystąpią m.in. Katarzyna Bonda, która oprowadzi uczestników Book Marketingu po procesie wydania książki w Polsce czy Paweł Tkaczyk, który budował strategie dla takich firm jak Sony, Orange czy HBO.

Wydarzenie odbędzie się w piątek i sobotę (6-7 marca) w salach GH i CD na antresoli pawilonu 7. Ilość miejsc na Book Marketing jest ograniczona, dlatego warto zakupić bilet wcześniej na stronie www.tobilet.pl Ponadto przedstawiciele wydawnictw, bibliotekarze, tłumacze (i nie tylko) mogą wziąć udział w otwartych panelach i spotkaniach branżowych organizowanych przez wystawców i partnerów targów w salach konferencyjnych na antresoli pawilonu 7. Prelekcje będą dotyczyć m.in. prawa autorskiego czy kompetencji w edukacji.

Niekończący się program wydarzeń i konkurs
Spotkania z wyobraźnią oznaczają również giełdę winylową, gdzie uczestnicy mogą zakupić czarne perły, Strefę Komiksu pełną historii opowiedzianych w obrazkowy sposób, a także Strefę Scrabble z otwartym miejscem do gry, tłumaczeniem zasad przez profesjonalistów czy turniejami skierowanymi także do amatorów. Dodatkowo, każdy uczestnik targów będzie mógł wygrać czytnik ebooków od firmy inkBOOKS o wartości prawie 1000 zł! Aby wziąć udział w konkursie wystarczy mieć konto na Instagramie i głowę pełną pomysłów. Zabawa odbędzie się zarówno sobotę jak i niedzielę – pod koniec każdego dnia ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Szczegóły pojawią się na stronie www.targiksiazki.pl

Informacja prasowa

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 marca 2020