MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lip 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Zapowiedzi

Poznań stolicą literatury

Logo Poznańskich Targów Książki

Przed nami Poznańskie Targi Książki. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa pod wieloma względami – blisko 150 wystawców, spotkania z ponad setką pisarzy, najróżniejsze strefy tematyczne, a do tego bogaty program konferencji, warsztatów i wydarzeń towarzyszących. Wszystko wskazuje na to, że Poznań na początku marca zostanie opanowany przez książki i ilustracje w najlepszym wydaniu.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek 6 marca i potrwa do niedzieli 8 marca. Poznańskie Targi Książki odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonach numer 7 i 8. Wstęp jest bezpłatny. Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Spotkania z wyobraźnią”. Uroczyste otwarcie targów odbędzie się 6 marca, o godz. 11.00 na Scenie Grandy w pawilonie 8. Jednym z punktów programu jest wręczenie Nagród PEGAZIKA w kategoriach: twórca książki dla dzieci i przyjaciel książki dla dzieci oraz nagród w konkursach na najlepsze książki naukowe i popularnonaukowe.

Wydawnictwa i pisarze
Uczestnicy Poznańskich Targów Książki zobaczą ekspozycję zarówno największych i znanych wydawnictw, jak i niszowych, publikujących ambitne książki mniej znanych autorów z Polski i zagranicy. W trakcie wydarzenia będzie można posłuchać ulubionych autorów i zdobyć podpis z dedykacją. Na ten moment zaplanowano spotkania ze 116 pisarzami z Polski i zagranicy. Nowa formuła wydarzenia gwarantuje literacki eklektyzm, dlatego podczas targów można spotkać przedstawicieli najróżniejszych gatunków, a wśród nich m.in.:

• reportaż – Filip Springer, Olga Gitkiewicz, Przemysław Semczuk
• literatura obyczajowa – Ałbena Grabowska, Agata Przybyłek, Klaudia Bianek
• kryminał – Katarzyna Bonda, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej
• thriller psychologiczny – Marcel Moss
• literatura dziecięca i młodzieżowa – Marcin Szczygielski, Andrzej Maleszka, Wojciech Widłak
• literatura fantastyczna – Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek
• literatura podróżnicza – Aleksandra Michta, Anna Kurek
• przewodniki i blogi – Magdalena Muszyńska Chafitz (autorka przewodników po Nowym Jorku czy bloga littletownshoes.com), Justyna Suchanek oraz wielu, wielu innych.

Podczas tegorocznej edycji odbędzie się również spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem czy Alkiem Pawilkowskim – lektorem audiobooków i seriali na platformie Netflix. Nowością na targach będzie Scena Grandy w pawilonie 8. Projekt realizowany przez Fundację GRANDA to cykl autorskich spotkań z pisarzami i osobami związanymi z książkami i czytelnictwem oraz dodatkowe, wyjątkowe atrakcje dla uczestników Poznańskich Targów Książki. Ponadto spotkania z pisarzami będą się odbywały się w Salonie Autorskim w pawilonie 7 oraz w salach konferencyjnych na antresoli pawilonu 7. Część wydarzeń wraz z podpisywaniem książek będzie się toczyć na stoiskach wydawnictw.

Sztuka obrazu w literaturze
Jak co roku organizatorzy zapraszają do zwiedzania ekspozycji wystaw z cyklu Salon Ilustratorów (pawilon 8) oraz Mistrz Ilustracji (pawilon 7). Na pierwszej z nich uczestnicy targów zobaczą prace młodych, obiecujących polskich ilustratorów. Z kolei Mistrzowie Ilustracji to pokaz twórczości prac wybitnych artystów – w tym roku zaprezentowane zostaną dzieła Janusza Grabiańskiego, laureata nagrody New York Times za najlepiej zilustrowaną książkę dla dzieci (The Big Book of Animal Stories w 1961 roku), autora m.in. ilustracji do Elementarza, na którym wychowało się pokolenie Polaków.

Organizatorem Salonu Ilustratorów jest Centrum Kultury Zamek, z kolei Polskie Towarzystwo Wydawców Książek organizuje wystawę z cyklu Mistrz Ilustracji. „Zrozumieć, przeżyć, zobaczyć” – tak nazywa się wystawa prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, pod kierunkiem Dagmary Szymkowiak, poświęcona wierszom Józefa Ratajczaka.

Warsztaty dla każdego
W programie Poznańskich Targów Książki znajdują się również zajęcia dla dzieci, jak i dla dorosłych. Rodzice z pociechami powinni odwiedzić strefy warsztatowe w pawilonie 7 i 8. Oprócz tego, dla najmłodszych w wieku od 0 do 4 lat przygotowana jest specjalna Strefa Naj Naj, gdzie książki poznaje się przez wszystkie zmysły. Zajęcia w tej części pawilonu 7 poprowadzi Małgorzata Swędrowska – laureatka Nagrody PEGAZIK w kategorii „Przyjaciel książki dla dzieci” w 2018 r.

Dzieci mogą też wziąć udział m.in. w warsztatach z Kicią Kocią czy zajęciach pt. „Tworzymy Książkę”. Pełny program zajęć znajduje się także na stronie Poznańskich Targów Książki. Z kolei nieco większe dzieci z pewnością zainteresują warsztaty „Przedsiębiorczość? Sprawdzam!” czy tworzenia chińskiej kaligrafii. Ponadto, w trakcie targów odbędą się warsztaty z pisania – jeden z nich zatytułowany jest „Knujemy i spiskujemy, czyli wymyślamy kryminał” z udziałem Piotra Bojarskiego.

Spotkanie dla branży – Book Marketing
Podczas targów odbędzie się szereg konferencji, spotkań i prelekcji dla profesjonalistów. Grupa MTP z Literacka Sp. z o.o. wprowadzają, jako pierwsi na rynku, innowacyjne wydarzenie dla profesjonalistów z branży książkowej: Konferencję Book Marketing skierowaną do pracowników wydawnictw, bibliotek, księgarzy, self-publisherów i blogerów. Celem konferencji jest wprowadzenie świata literatury w erę social mediów i big data. Prelegenci opowiedzą m.in. o tym, jak korzystać z nowych technologii w kontekście publikacji najróżniejszych form wydawniczych. Wystąpią m.in. Katarzyna Bonda, która oprowadzi uczestników Book Marketingu po procesie wydania książki w Polsce czy Paweł Tkaczyk, który budował strategie dla takich firm jak Sony, Orange czy HBO.

Wydarzenie odbędzie się w piątek i sobotę (6-7 marca) w salach GH i CD na antresoli pawilonu 7. Ilość miejsc na Book Marketing jest ograniczona, dlatego warto zakupić bilet wcześniej na stronie www.tobilet.pl Ponadto przedstawiciele wydawnictw, bibliotekarze, tłumacze (i nie tylko) mogą wziąć udział w otwartych panelach i spotkaniach branżowych organizowanych przez wystawców i partnerów targów w salach konferencyjnych na antresoli pawilonu 7. Prelekcje będą dotyczyć m.in. prawa autorskiego czy kompetencji w edukacji.

Niekończący się program wydarzeń i konkurs
Spotkania z wyobraźnią oznaczają również giełdę winylową, gdzie uczestnicy mogą zakupić czarne perły, Strefę Komiksu pełną historii opowiedzianych w obrazkowy sposób, a także Strefę Scrabble z otwartym miejscem do gry, tłumaczeniem zasad przez profesjonalistów czy turniejami skierowanymi także do amatorów. Dodatkowo, każdy uczestnik targów będzie mógł wygrać czytnik ebooków od firmy inkBOOKS o wartości prawie 1000 zł! Aby wziąć udział w konkursie wystarczy mieć konto na Instagramie i głowę pełną pomysłów. Zabawa odbędzie się zarówno sobotę jak i niedzielę – pod koniec każdego dnia ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Szczegóły pojawią się na stronie www.targiksiazki.pl

Informacja prasowa

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 marca 2020