MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Ogłoszenia Komunikaty

Program kompleksowego wsparcia „Za Życiem”

W 2022 r. pomiędzy powiatem poznańskim, a ministrem Edukacji i Nauki zostało podpisane porozumienie na realizację zadań z zakresu administracji rządowej, wynikających z programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za Życiem”. Powiat poznański realizuje Priorytet II. Programu Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i jego rodziny, Zadanie 2.4.”Wieloaspektowa i kompleksowa pomoc niepełnosprawnemu dziecku w okresie od 0. roku życia do rozpoczęcia nauki w szkole oraz jego rodzinie.”.

Cel działania:

– Zapewnienie interdyscyplinarnego wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, umożliwiającego objęcie specjalistyczną opieką dziecka i jego rodziny.

– Zapewnienie dziecku niepełnosprawnemu dostępu do aktywnej pomocy ze strony państwa (służby zdrowia, pomocy społecznej, oświaty), a jego rodzicom fachowej informacji dotyczącej ich dziecka oraz jego problemów rozwojowych (w perspektywie diagnoza funkcjonalna).

– Zapewnienie fachowej opieki i wsparcia w procesach rehabilitacji i rewalidacji oraz pomocy w życiu codziennym – w formie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, jako interdyscyplinarnego podejścia, umożliwiającego objęcie specjalistyczną opieką dziecka i jego rodziny, od chwili rozpoznania pierwszych niepokojących symptomów zaburzeń.

Grupa docelowa:

– Dzieci od 0 roku życia do czasu podjęcia nauki szkolnej, u których występują wybrane schorzenia wg ICD – 10.

Podmiot realizujący:

– Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Mosinie, na mocy porozumienia pomiędzy Powiatem Poznańskim a Ministrem Edukacji i Nauki.

Sposób realizacji:

– Kontynuacja spójnych działań z tymi realizowanymi w latach 2017 – 2021 w ramach funkcjonującego Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno – Rehabilitacyjnego.

Celem oddziaływań jest:

– Jest najwcześniejsze wykrycie i zlikwidowanie bądź korygowanie zaobserwowanych u dziecka nieprawidłowości w rozwoju oraz odpowiednie dobranie ćwiczeń do jego indywidualnych potrzeb,

– Zapobieganie nieprawidłowościom rozwojowym, które można określić w trakcie diagnozy funkcjonowania dziecka i warunków, w jakich się ono rozwija,

– Ustalenie wieloprofilowego programu usprawniania dziecka z wielorakimi zaburzeniami,

– Wczesna – kompleksowa profilaktyka niepełnosprawności, przygotowanie i pomoc rodzinom w rehabilitowaniu dziecka w domu oraz świadomym, prawidłowym pielęgnowaniu dziecka (profilaktyka),

– Kształtowanie pozytywnych relacji rodzic – profesjonalista.

Program będzie realizowany w latach 2022 – 2026. Ogólna kwota dofinansowania zadania wynosi 2.154.900,00 zł. W roku 2022 została przekazana kwota 396.000,00 zł na realizację 4000 godzin terapii, w tym 10% środków na realizację zakupów pomocy dydaktycznych i testów, szkoleń, obsługi administracyjno -technicznych. Pozostałe środki, formie dotacji celowej przekazane zostaną w latach następnych.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 kwietnia 2022