MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Kultura w powiecie - skrót z WIK

Propozycje kulturalne

Spotkania z podróżnikami, sesja naukowa oraz powiatowy turniej rzeźbiarski – to nasze propozycje kulturalne na najbliższe dni. Poniżej szczegóły.

Już dzisiaj, 23 października o godz. 17.00, w Czytelni Biblioteki Publicznej w Kostrzynie odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim pt. „Stambuł – czyli nie mów kurde w Turcji KURDE”. Wstęp wolny!

25 października w Mosińskim Ośrodku Kultury odbędzie się natomiast XII Powiatowy Turniej Rzeźbiarski, którego celem jest wyłonienie najzdolniejszych rzeźbiarzy amatorów, spośród uczniów szkół podstawowych – kl. V-VII, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz uczestników kółek zainteresowań powiatu poznańskiego. Zapraszamy także osoby dorosłe i seniorów. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, z każdej szkoły lub placówki kulturalnej można zgłosić do trzech uczestników. Prace wykonane podczas turnieju będzie oceniać profesjonalne jury, w którego skład wejdą zaproszeni artyści rzeźbiarze i plastycy.

Z kolei Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las zaprasza 26 października o godz. 19.00 na spotkanie autorskie z Darią Urban i Wojciechem Kostykiem, autorami książek: „Camino de la Plata. Z Sewilli do Santiago starożytnym szlakiem”, „Via Francigena. Z Canterbury do Rzymu. Piechotą przez Europę”. Daria i Wojtek to para podróżników – wędrowców, którzy piszą o poznawaniu świata z perspektywy pieszej wędrówki. Ich przygoda z wędrowaniem rozpoczęła się, gdy pierwszy raz wyruszyli na szlak św. Jakuba do Santiago Compostela tzw. Drogą Francuską, którą pokonali 800 km. Po pewnym czasie do Santiago piechotą dotarli po raz kolejny, wybierając inną trasę prowadzącą z Sewilli, zwaną Via de la Plata (1123 km). Wtedy wpadli na pomysł, aby pielgrzymować do kolejnych najważniejszych dla średniowiecznej Europy miejsc pielgrzymkowych, Rzymu i Jerozolimy.

Do Rzymu wybrali się szlakiem zwanym Via Francigena, rozpoczynającym się w angielskim Canterbury (2100 km), a do Jerozolimy wyruszyli z Poznania, w którym mieszkają, pokonując 3200 km. Piszą o sobie: „Jesteśmy parą wędrowców. Świat przemierzamy pieszo. Kiedy ktoś na szlaku zapyta dokąd idziemy, a w odpowiedzi usłyszy nazwę miejsca oddalonego o setki lub tysiące kilometrów, spogląda na nas jak na wariatów, pytając czy na pewno piechotą… bo przecież to niemożliwe… na pewno za chwilę wyciągniemy bilet na autobus albo zaczniemy łapać stopa. A przecież marsz to najbardziej podstawowy, pierwotny, najbardziej oczywisty sposób przemieszczania. Nie ma się tu czemu dziwić…

Podczas wszystkich pieszych wypraw każde z nas pokonało ponad 7500 km. Dwukrotnie wędrowaliśmy do Santiago de Compostela, później przyszedł czas na Rzym, a wreszcie na najdłuższą z naszych wędrówek – trasę z Poznania do Jerozolimy. To może wydawać się nudne albo zupełnie bez sensu. Kto ma dzisiaj czas na tak nieefektywny sposób podróżowania? Wystarczy jednak spakować plecak i wyjść z domu, a perspektywa diametralnie się zmienia. Bo gdy wyruszysz na szlak okazuje się, że między krokami i zmęczeniem znajduje się cały świat”. Bezpłatne wejściówki do odbioru: Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie, ul. Szkolna 16, Filia biblioteczna w Chludowie, ul. Szkolna 2, Filia biblioteczna w Złotnikach, ul. Żukowa 14.

Biblioteka Kórnicka już po raz trzeci ma zaszczyt zaprosić na sesję naukową, opisującą jej najcenniejsze zbiory. Tym razem będziemy mieli okazję dowiedzieć się więcej o całym zespole dotyczącym słynnego procesu o tereny Morskiego Oka, który w roku 2016 został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata. Sesja połączona będzie z prezentacją najnowszego wydania. Wspomnień Marii Zamoyskiej, ostatniej właścicielki Zamku w Kórniku. Zapraszamy serdecznie do Zamku w Kórniku w czwartek 26 października, o godzinie 10.00.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 października 2017