MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

KSIĄŻKA: „Szachownica” Radosław Nawrot
okładka książka„Szachownica” to książka, która musi być zauważona przez czytelników i rynek wydawniczy. Nie jest to prosta powieść historyczna z czasów Powstania Wielkopolskiego, w której losy fikcyjnych bohaterów splatają się z wielkimi wydarzeniami. Autor przemyca wiele nieznanych nawet historykom faktów, materiałów i anegdotek. Radosław Nawrot dotarł do bogatych dokumentów z epoki, więc książka potrafi zaskoczyć również znawców tematu. Pokazuje na przykład znaczenie drużyn futbolowych w poznańskim zrywie, ujawnia, jakim sposobem przyszli powstańcy zbroili się na koszt zaborcy, przedstawia szczegóły przejęcia władzy przez pierwszego prezydenta miasta, Jarogniewa Drwęskiego. Opowieść toczy się tak płynnie, że zachwyci nie tylko miłośników przeszłości. Piękny język, rzetelne wiadomości, wartka akcja – to jest to, co lubmy!
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna Swarzędz)

 

MUZYKA: Type O Negative „October Rust”
okładka płytyType O Negative  to nośny melodyjnie gothic metal z domieszką doom, przefiltrowany przez zdrową dawkę dowcipu i dystansu do siebie. Muzyka Petera Steele’a to udana próba łączenia muzycznego undergroundu z muzyką mainstreamu. Co więcej, pozbawiona w dużej mierze przywar obu z nich – nie ma tu amatorszczyzny spotykanej wśród muzyków sceny podziemnej, ani samozadowolenia gwiazd. Wśród albumów Type O Negative na szczególną uwagę zasługuje (chociaż wszystkie są świetne!) wydany w 1996 roku „October Rust”, następca przełomowego dla formacji „Bloody Kisses”. Czego tu nie ma… Nastrojowa, gotycko rockowa ballada? Jest – „Love You to Death”. Odrobinę zimnej fali? Proszę bardzo – „Be My Druidess”. Prześmiewczy pastisz na utwór popowy? Mamy „My Girlfriend’s Girlfriend”. Wspaniała płyta nieodżałowanego zespołu.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)

 

FILM: „Matki równoległe”
plakat filmuTo hiszpański dramat w reżyserii Pedra Almodovara, z Penelope Cruz w roli głównej. Janis jest doświadczoną fotografką, która poświęca się pracy zawodowej. Pewnego dnia zachodzi w ciążę z żonatym mężczyzną, co wywraca jej życie do góry nogami. Ana to z kolei także spodziewajaca się dziecka, pochodząca z rozbitej rodziny młoda dziewczyna, która chciałaby zapomnieć jak najszybciej o swoim chłopaku. Obie spotykają się na oddziale porodowym i z miejsca nawiązują silną więź, wzmocnioną faktem, że obie rodzą niemal w tym samym czasie. Matki równoległe to historia dwóch samotnych kobiet, które nie podejrzewają, że losy ich i ich dzieci będą splatały się w zupełnie niespodziewanych momentach ich życia. Krytycy bardzo dobrze oceniają nowe dzieło Almodovara. Jestem bardzo ciekawa tej produkcji.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)

 

GRA: „Kaskadia”
pudełko gryTo gra polegająca na układaniu kafelków i dobieraniu do nich żetonów, które prezentują siedliska i dziką przyrodę północno-zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej, tytułowej Kaskadii. Grę zaczynamy ze startowym kafelkiem wszystkich siedlisk. Wykonując ruch dobieramy jeden z czterech wystawionych kafelków terenu i sparujemy z nim żeton danego zwierzaka. Najlepiej byłoby dokładać kafelki siedlisk tak, by stworzyły jak największy obszar danego siedliska, za co na koniec gry dostaniemy więcej punktów. Jednocześnie musimy rozmieszczać też nasze zwierzaki, spełniając odpowiednie zadania z kart np. jastrzębie muszą być oddalone od innych jastrzębi, a niedźwiedzie muszą tworzyć pary. Kaskadia to ciekawa, ładnie prezentująca się gra abstrakcyjna. Ma proste zasady, ale pozwala „pokombinować”. Nie da się więc nudzić podczas rozgrywki.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych Kości)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 11 marca 2022