MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera Michał Cyranek ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa. Poniżej prezentujemy ich propozycje kulturalne. Liczymy, że znajdziecie coś dla siebie.

 

Muzyka: Ulver “Flowers of Evil”
ulver okładka płytyNie spodziewałem się, że Norwegom z Ulver uda się na „Flowers of Evil” w jakikolwiek sposób nawiązać do jakości, którą zaprezentowali na swojej poprzedniej płycie „The Assassination of Julius Caesar” a jednak zdołali wkroczyć na jeszcze wyższy poziom. Dodatkowo zrobili to rezygnując z dominującego na poprzednim albumie ducha nowej fali, skupiając się przy okazji „Flowers of Evil” w zasadzie wyłącznie na synth popie. Jest to jednak synth pop najwyższej próby – pozbawiony kwadratowych melodii, zwiewny, nieoczywisty oraz intrygujący. Synth pop pozbawiony egzaltacji a jednak operujący w warstwie lirycznej zagadnieniami na wskroś poważnymi i przywołującymi tak dominujące we współczesnych czasach bliżej nieokreślone uczucie nostalgii. Płyta niełatwa w odbiorze, wymagająca czasu ale absolutnie kunsztowna.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)

 

Książka: “Silna” (zbiór opowiadań)
okładka książki silnaSilna to zbiór opowiadań popularnych polskich autorek: Anny Cieplak, Anety Jadowskiej, Natalii Fiedorczuk, Dominiki Słowik, Agnieszki Płoszaj i Katarzyny Bereniki Miszczuk, na co dzień poruszające się w bardzo różnych sferach literatury – od prozy zaangażowanej przez kryminał i romans po fantasy. W każdym opowiadaniu główną postacią jest odważna, bezkompromisowa dziewczyna/kobieta. Mimo nieprzychylności otoczenia bohaterki nigdy się nie poddają. Choć wydawca oznaczył książkę jako publikację od 15 roku życia, nie powinniśmy postrzegać jej jako książki tylko dla starszej młodzieży – ze względu na silne zaangażowanie społeczne opowiadań, które poruszają kwestię feminizmu, walki o prawa kobiet, LGBT czy też toksycznych relacji. Poleciłabym ją każdemu. Silne emocje zapewnione.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

Film: “Normalni ludzie” (serial)
plakat filmu normalni ludzieKina i teatry w zdecydowanej większości pozostają nadal zamknięte, ale na szczęście mamy platformy streamingowe, które w obecnych czasach przeżywają prawdziwy boom. Wybór filmów i seriali jest tam ogromny. I ja polecam serial „Normalni ludzie”, który można obejrzeć na platformie HBO GO. Powstał on na podstawie książki Sally Rooney o tym samym tytule. Jest to współczesna historia miłosna podążająca śladami Marianne i Connella, dwojga młodych ludzi, którzy nieustająco krążą wokół siebie, odkrywając, jak skomplikowana potrafi być młodzieńcza miłość. Książka jest rewelacyjna i trochę się obawiałam czy serial da rade… ale i owszem. Jest atmosfera, jest muzyka, jest miłość i to wielowymiarowa. Jak dla mnie 10/10.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)

 

Gry: “Królewski Wyścig”
okładka gry królewski wyścigWydany przez Muduko „Królewski Wyścig”, to zabawna gra dla całych rodzin, która przenosi nas do fantastycznego świata, gdzie co 100 lat odbywa się wielki wyścig. Jako jedna z czterech drużyn – Lisków, Goblinów, Czarownic lub Rycerzy – w naszej turze będziemy rzucali kośćmi i z uzyskanych symboli wykonywali akcje. A tych mamy tu całkiem sporo, bo możemy poruszać całą grupą różnych zawodników. Możemy usypiać się, wrzucać do wody, czy podczepiać kotwiczką do najbliższego biegacza. Rozgrywka jest szybka i dynamiczna. Wygrywa ten najsprytniejszy. Podsumowując, gra jest śliczna, prościutka, pełna zwrotów akcji i wzajemnego przeszkadzania sobie przy akompaniamencie wspólnego śmiechu.
Michał Cyranek (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 19 marca 2021