MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

FILM: „Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a
plakat filmuTen film to wielka gratka dla miłośników fantasy. Doskonale znany fanom Harry’ego Pottera profesor AlbusDumbledore (Jude Law) wie, że potężny i zły czarodziej Gellert Grindelwald (MadsMikkelsen) zamierza zawładnąć światem czarodziejów. Nie mogąc powstrzymać go w pojedynkę, powierza to zadanie magizoologowiNewtowiSkamanderowi (EddieRedmayne). Staje on na czele nieustraszonej drużyny, złożonej z czarodziejów, czarodziejek i jednego dzielnego mugolskiego piekarza. W niebezpiecznej misji natkną się oni na znane już i nowe zwierzęta oraz staną do walki z coraz liczniejszymi zastępami zwolenników Grindelwalda. Ale jak długo Dumbledore będzie trzymał się z boku, skoro stawka jest tak wielka?
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)

 

MUZYKA: OM „Advaitic Songs”
okładka płytySleep zamilkło na długie lata, powracając w 2018 roku nowym albumem, a następnie… zamilkli ponownie. Wielka szkoda. Ale mamy na szczęście OM, zespół Ala Cisnerosa, wywodzącego się ze Sleep, który perfekcyjnie kontynuuje receptywny, transowy niemal przekaz swojej poprzedniej formacji. Robi to jednak w zupełnie odmienny sposób, co najlepiej słychać na zaskakującej, ostatniej płycie zespołu. „Advaitic Songs” są konglomeratem wpływów muzyki religijnej wywodzącej się z islamu, z hinduizmu, z prawosławia. Zespół odrobinę chaotycznie i bez poszanowania do, bądź co bądź, odmiennych tradycji łączy te wpływy, spaja je, kształtuje dostarczając album, od którego nie sposób się oderwać. Który koniecznie trzeba przesłuchać w całości, a następnie… przesłuchać ponownie.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)

 

KSIĄŻKA: „Psie sucharki” Maria Apolejko
okładka książkiWłaśnie ukazała się druga część „Psich sucharków – Wszystkie słowa, które musisz znać, żeby obsłużyć swojego psa”. Wcześniej ukazały się „Psie sucharki. Wszystko, co powiedziałby twój pies, gdyby umiał mówić”. Miłośnicy czworonogów, którzy choć trochę korzystają z internetu na pewno znają autorkę zabawnych rysunków, które umieszcza na Facebooku i Instagramie. Dowcipne ilustracje oddają sedno życia z psem – radości i troski bycia razem. Obie książki mają niewątpliwie walory edukacyjne, pomagają zrozumieć naturę psa, motywy jego działania i potrzeby. Część druga jest bardziej opisowa, poważniejsza. Wielbiciele minikomiksów Marii Apolejko mogą się czuć wręcz zawiedzeni ich małą liczbą. Ale i tak warto sięgnąć po obie książki. Na pewno poprawią humor!
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna Swarzędz)

 

GRA: „Ekosystem”
okładka gryTo bardzo ciekawa, szybka i bardzo pięknie zilustrowana gra karciana, oparta na mechanice draftu. Każdy gracz wybiera 1 kartę z 11, które trzyma na ręce, a pozostałe przekazuje dalej. Po wybraniu 10, każdy dobiera kolejne 10. Wybraną kartę gracz umieszcza w swoim obszarze gry, tworząc swój ekosystem. Dodajmy, że talia składa się z 11 rodzajów, różnie punktujących kart. Np. niedźwiedzie zdobywają punkty jeśli umieścimy je obok pszczół i pstrągów, a pstrąg da nam określoną liczbę punktów jeśli umieszczony będzie obok strumienia i ważek. Świetnym rozwiązaniem jest punktowanie w grze luk w ekosystemie, za które otrzymamy ujemne punkty jeśli będziemy mieć ich dużo. Owe luki powstają w momencie gdy w jakimś przypadku nie zapunktujemy za dany rodzaj karty.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych Kości)

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 kwietnia 2022