MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

MUZYKA: Supertramp „Some Things Never Change”
okładka płytyNie jest to najbardziej rozpoznawalna płyta Supertramp. Obiektywnie patrząc nie jest to również jedna z ich najlepszych, najbardziej kultowych. Dla mnie osobiście ma jednak bardzo duże znaczenie, a w dźwiękach tworzonych, tym razem już bez Rogera Hodgsona, zadurzyłem się na zawsze. Zniknęła gdzieś pop rockowo-progresywna lekkość poprzednich płyt, ale pojawiły się wpływy jazzu, które pięknie dopełniają brzmienie formacji, zawsze wiedzącej jak pisać chwytliwe, inteligentne utwory. Posłuchajcie fantastycznego w swojej prostocie i melodyce „You Win, I Lose”, wgłębcie się w nostalgiczny „Live to Love You” czy frapujący „Sooneror Later”. Fascynujący album.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)

 


FILM: „Nawet myszy idą do nieba”
plakat filmuTo porywająca animacja o odwadze i z pozoru niemożliwej przyjaźni między odwiecznymi wrogami. Bo czy mysz i lis mogą być przyjaciółmi? Kiedy uparta Czmyszka i strachliwy Rudeusz trafiają do nieba, nic na to nie wskazuje. W nowym świecie muszą porzucić swoje instynkty i stawić czoła fantastycznej przygodzie. Dokąd zaprowadzi ich ta niezwykła podróż? Mała Czmyszka usilnie stara się udowodnić wszystkim swoją odwagę. Aby tego dokonać, zaryzykuje nawet spotkanie z drapieżnikiem! Jej śmiała próba kończy się jednak w zupełnie niespodziewany sposób. Czy tak różni bohaterowie będą w stanie się dogadać? W nowym miejscu bardzo łatwo wpaść w opały… Mimo początkowej niechęci postanawiają wspólnie odkryć tajemnice niezbadanych i zaskakujących zaświatów. Czy sprostają nowym wyzwaniom i niecodziennej przygodzie?
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)

 

KSIĄŻKA: Tomáš Forró „Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu”
okładka ksiązkiKsiążka wydana w listopadzie 2021 roku, opisuje wydarzenia z lat 2014-2018. Autor przebywał po obu stronach konfliktu, obiektywnie pokazuje racje Ukraińców i Rosjan. Dzięki tej książce można dobrze zrozumieć mechanizmy obecnej wojny i kolejne jej etapy. Świetnie są przedstawieni konkretni ludzie – uwikłani w skomplikowany system zależności lokalni oligarchowie, wysłannicy Kremla, separatyści, bojownicy o wolność Donbasu. Dlaczego niektórzy Ukraińcy nienawidzili władzy Kijowa? Dlaczego popierali Putina? Jak wyglądało referendum? Książka nie napawa optymizmem, autor reportażu przewidział wojnę, którą dzięki takim jak on dziennikarzom oglądamy na ekranach telewizorów i śledzimy w internecie.
Magdalena Kozłowska (Biblioteka Publiczna Swarzędz)

 

GRA: Małe Epickie Podziemia
okładka gryTo gra, w której wcielamy się w grupę bohaterów, odkrywających podziemia w poszukiwaniu groźnego Bossa. W każdym, odkrywanym pomieszczeniu czyhają na nas gobliny i groźne pułapki. Dzięki modularnej planszy – sami rozkładamy kolejne pomieszczenia naszych podziemi – gra za każdym razem staje się zaskakująca i nieprzewidywalna. Rozgrywkę możemy podzielić na dwa etapy: podziemi i Bossa. W obu będziemy przemierzać zbudowaną przez nas planszę. W pierwszym etapie musimy znaleźć leżę Bossa, a w drugim go pokonać. Proste zasady, świetne grafiki pomieszczeń oraz figurki postaci bohaterów, to na pewno atuty tej gry. Do tego wszystko mieści się w bardzo małym pudełku! Małe Epickie Podziemia, to gra z serii Tiny Epic Games, które charakteryzują się właśnie super wykonaniem, dobrą rozgrywką i tym, że wszystkie są w bardzo małych pudełkach.
Michał Cyranek (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych Kości)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 maja 2022