Relacje
Propozycje kulturalne
Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.
Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…
MUZYKA: Buffalo „Volcanic Rock”
Australijczycy z Buffalo są obecnie zespołem dosyć zapomnianym. Właściwie to trudno powiedzieć, aby kiedykolwiek o nich przesadnie pamiętano, chociaż niejako mimochodem, już w roku 1973 rozwinęli te elementy twórczości Black Sabbath, które wpłynęły na ukształtowanie się stoner rocka. Wystarczy posłuchać pustynnego kawałka „Freedom” z omawianego tu albumu, aby zrozumieć o co chodzi. Abstrahując jednak od tego zagadnienia, o Buffalo należy sobie przypomnieć przede wszystkim z tego prostego powodu, że jest to w kategorii hard rocka zespół fenomenalny. Można się spierać, po którą płytę warto sięgnąć w pierwszej kolejności – czy po odrobinę bardziej mroczny „Dead Forever” czy „Volcanic Rock”. Najlepiej po obie…
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)
KSIĄŻKA: Zofia Mąkosa „Makowa spódnica”
Autorka przenosi nas do roku 1647, na pogranicze Królestwa Polskiego i Brandenburgii. Poznajemy historię Wigi, zielarki i znachorki, której zaginęła córka Dorota, pozostawiając pod opieką matki swoją córeczkę Rozalkę. Czy Dorota się odnajdzie? Jaka była prawdziwa przyczyna jej zaginięcia? Wszak wieś już plotkuje, że kobieta zaginęła, by powrócić z kolejnym nieślubnym dzieckiem. A czy innemu mieszkańcowi uda się zrealizować marzenie o wybudowaniu miasta? Wielowarstwowa powieść z dobrze zarysowanym tłem historycznym na długo zapad w pamięć. Polecamy serdecznie.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)
FILM: „Yakarii wielka podróż”
To animacja dla najmłodszych. Siuksowie, plemię małego Yakariego, muszą uciekać przed nadciągającym tornadem. Chłopiec postanawia wykorzystać ostatnią szansę, aby odnaleźć niedoścignionego mustanga, Małego Pioruna. Podczas wędrówki na drodze Yakariego staje Wielki Orzeł. Obdarowuje go niesamowitą zdolnością, która pozwala mu rozmawiać ze zwierzętami. Chłopiec, zdany wyłącznie na siebie, musi przeprawić się przez rwącą rzekę, przejść wielkie równiny i pokonać strzeliste góry, aby ostatecznie zmierzyć się ze złowieszczym żywiołem. Daleka, pełna zasadzek trasa okaże się drogą ku niezwykle wymagającej próbie oraz prawdziwej przyjaźni.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)
GRA: „Cubitos: Ryzykowny Wyścig”
Jak sama nazwa gry sugeruje, jest to szalony wyścig zwariowanych postaci z sześciennego świata, w którym co chwila będziemy igrać z losem. Oprócz wspomnianego już wyścigu i mechaniki igrania z losem, mamy tutaj także budowanie zasobów kości. Na początku gry jej uczestnicy rzucają dziewięcioma kostkami i wykorzystują ich wyniki na zakup kolejnych oraz na poruszanie się po trasie wyścigu. Możemy rzucać tak długo aż na wszystkich kostkach będą jakieś wyniki. Musimy jednak uważać, ponieważ gdy podczas rzutu niczego nie wyrzucimy (na kostkach są puste ścianki) mamy pecha i nie wykonujemy w tej turze żadnej akcji. Wygrywa osoba, której zawodnik pierwszy dobiegnie do mety.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)