MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

MUZYKA: My Sleeping Karma „Moksha”
okładka płytyNie posiadam wszystkich albumów niemieckiej grupy My Sleeping Karma w swojej kolekcji, ale „Moksha” wraca do mnie regularnie już od kilku miesięcy. Jest w tej muzyce coś niezobowiązującego, a równocześnie przygotowanego na tyle kunsztownie, że można poszczególne utwory poznawać wielokrotnie. Świetne riffy z pogranicza metalu i ciężkiego rocka, dalekowschodni klimat oraz nastrojowe melodie przeplatające się z mocniejszymi uderzeniami powodują, że słuchacz ani na chwilę nie traci zainteresowania. Pomimo faktu, że jest to płyta instrumentalna. Zresztą właśnie to powoduje, że bardziej skupiamy się na muzyce. Wgłębiamy się w nią i niejako „rozczytujemy”. Nie dlatego, że musimy to robić, aby czerpać przyjemność z kompozycji, a dlatego właśnie, że w swojej podstawowej formie są to melodie niezwykle chwytliwe.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)

 

KSIĄŻKA: Lisa Jewell „Idealna rodzina”
okładka książkiKsiążka opowiada historię Państwa Lamb. Głową rodu jest Henry, mieszkający w Chelsea mąż Martiny i ojciec Henry’ego juniora oraz Clemency. Pewnego dnia do ich domu wprowadza się kobieta. Wkrótce po Birdie w ogromnej posiadłości pojawiają się kolejni nowi goście – David wraz z żoną i dwójką dzieci. Do tej pory spokojne, pełne luksusów życie Lambów w znaczący sposób się zmienia. Pojawiają się nakazy i zakazy, a rodzina zaczyna tracić majątek. Wszystko kończy się tragedią, bo w domu odnaleziono trzy ciała i porzuconego noworodka. Kim byli przybysze? Jak doszło do tragedii? Ciekawa fabuła, intrygujący bohaterowie opowiadający historie ze swojego punktu widzenia… To wszystko sprawia, że od książki trudno się oderwać.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

FILM: „Ania”
plakat filmuTo pełnometrażowy dokument przedstawiający historię Anny Przybylskiej – odważnej, kochającej życie i spełniającej marzenia dziewczyny z Gdyni. Dziewczyny o twarzy anioła i charakterystycznym głosie, znanej z wielu filmów i seriali. Ania mama, partnerka, przyjaciółka, aktorka, modelka, spełniona w każdej z tych ról. W filmie usłyszymy jej zaraźliwy śmiech, sama opowie czym był dla niej sukces, piękno i sens życia. Rodzina wspomni o tym, jaka była poza kamerami. Współpracownicy opowiedzą o jej pracy na planie i karierze zawodowej, przyjaciele natomiast o tym jak ich zaskakiwała i z jakimi wspomnieniami ich zostawiła, gdy odeszła w 2014 roku. W filmie znalazły się wywiady oraz niepublikowane dotąd materiały z prywatnych archiwów, dzięki którym można zobaczyć portret kobiety utrzymującej równowagę pomiędzy publicznym życiem zawodowym a życiem rodzinnym.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)

 

GRA: „Disney Villainous – Źli do szpiku kości”
okładka gryW tej grze wcielamy się w role złoczyńców ze świata Disneya – Hadesa z „Herkulesa”, Złą Królową z „Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków” oraz Dr. Faciliera z „Księżniczki i żaby”. Każdą postacią gra się inaczej, dzięki ich unikatowym zdolnościom.Postacie posiadają swoje Przewodniki Złoczyńcy, które pomogą ustalić strategię oraz podpowiedzą, jak najlepiej nimi grać. W swojej turze aktywny gracz przesuwa postać w inne miejsce na swojej planszy, wykonuje jedną lub więcej akcji widocznych na tym polu, a następnie uzupełnia swoją rękę do czterech kart. Karty to sprzymierzeńcy, przedmioty, efekty i warunki. Gra „Disney Villainous – Źli do szpiku kości” jest dodatkiem do gry Disney Villainous, z którą można zresztą mieszać postaci, ale też samodzielną grą od dwóch do trzech graczy.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 października 2022