MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

MUZYKA: Witchfinder General „Death Penalty”
okładka płytyOdrobinę zapomniany już obecnie zespół tworzący w ramach ruchu New Wave of British Heavy Metal, ale zaliczany również do forpoczty doom metalu i chyba dla tego gatunku bardziej zasłużony. Trochę w ich muzyce ironii, trochę fascynacji klasyką kina, mnóstwo doskonałych melodii i świetnych zagrywek gitarowych. Produkcję można uznać za odrobinę płaską, a wokal pozostawia, bądźmy szczerzy, odrobinę do życzenia, ale nie podważa to w żaden sposób czystej przyjemności, jaka płynie z odsłuchu albumu. Tam gdzie szwankuje technika – czy to nagrywania czy wokalna – na pierwszy plan wysuwają się genialne kompozycje i pasja muzyków, której nie da się po prostu nie zauważyć. Bez wątpienia jest to twórczość dla wszystkich fanów Black Sabbath. A i miłośnicy Led Zeppelin znajdą na tej płycie coś dla siebie.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)

 

KSIĄŻKA: Jakub Kurus „Surogatki”
okładka książkiJakub Korus przeprowadził rozmowy z kobietami, które zgodziły się urodzić dziecko innym parom, ale także z osobami, które korzystały z usług matek zastępczych. Dziennikarz pisze o pobudkach tych osób, warunkach, w jakich rodzą kobiety, o zawirowaniach prawnych, zyskach i stratach każdej ze tron. Autor dotarł do surogatek i rodzin adopcyjnych, a także rozmawiał z pośrednikami europejskiego podziemia surogacyjnego, chcąc przełamać tabu i zrozumieć, dlaczego to kontrowersyjne dla wielu osób zjawisko dla milionów ludzi może być ostatnią deską ratunku. Porusza również problem, który pojawia się, gdy rodzice rezygnują z dziecka, ponieważ rodzi się ono chore lub z wadami. Chwytający za serce reportaż ukazujący skalę zjawiska…
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

FILM: „Bejbis”
plakat filmuAda i Mikołaj od kilkunastu lat są szczęśliwym małżeństwem. Mają 15-letnią córkę i grono bardziej lub mniej wiernych przyjaciół. Słowem polska klasa średnia w średnim wieku. Tę z trudem budowaną i utrzymywaną szczęśliwą konstrukcją poważnie zachwieje nowy członek rodziny. Na skutek wydarzeń pewnej mocno zakrapianej imprezowej nocy, na świat przyjdzie Janek, cudowny, ale zupełnie nieplanowany dar od losu. Nieprzespane noce, wszechobecne pieluchy, brak seksu, coraz częstsze kłótnie. Nie tak miało być. Synka oczywiście kochają, ale między nimi zaczyna dziać się coraz gorzej. Ada jest wściekła na cały świat, a Mikołaj zaczyna rozglądać się za innymi. Jak w tej sytuacji odnaleźć radość życia, uratować miłość i zachować chociaż drobny margines wolności? Łatwo nie będzie, ale może być naprawdę zabawnie.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)

 

GRA: „Pędzące Żółwie Wyścig do choinki”
pudełko od gryPędzące Żółwie to już kultowa gra wyścigowa, w której staramy się, by nasz żółw jako pierwszy dotarł do sałaty. Niby proste, ale przed rozpoczęciem gry każdy losuje swojego żółwia i nie pokazuje jakiego jest on koloru. Ruch żółwi kontrolowany jest za pomocą kart ze wspólnej puli, z której na starcie dobieramy pięć, a później po jednej – za każdą zagraną wcześniej. Grając poruszamy nie tylko naszym zwierzakiem, ale także tymi należącymi do innych graczy. Należy przy tym pamiętać, że żółwie wskakują na siebie i w ten sposób podróżują za darmo. Sałatę zgarnie ten, który jako pierwszy przekroczy metę. Prosta i emocjonująca gra dla całej rodziny. Dodajmy, że „Wyścig do choinki” ma odświeżoną, zimową i świąteczną szatę graficzną.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 grudnia 2022