MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników oceniają Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa i Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

 

KSIĄŻKA: Michał Ostrowski „Młynarski światowe życie”
okładka ksiązkiW najnowszej biografii Wojciecha Młynarskiego, jej autor nie tylko przybliża życie tego wielkiego artysty, ale przede wszystkim skupia się na relacjach, łączących Wojciecha Młynarskiego z innymi ludźmi. Znajdziemy tutaj bardzo dużo wspomnień i anegdot osób z nim związanych – jego sióstr, córek, osób z branży: Michała Bajora, Krystyny Jandy czy Agnieszki Wilczyńskiej. W biografii znajdziemy też odpowiedzi na kilka ciekawych pytań. Czy to prawda, że mały Wojtek był lunatykiem? Co łączyło autora „Róbmy swoje” z Julianem Tuwimem i innymi skamandrytami? Czy Młynarski rzeczywiście był osobą trudną we współpracy? Dodajmy, że książka została wzbogacona zdjęciami, częściowo pochodzącymi z archiwum rodzinnego.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

FILM: „Johnny”
plakat filmuFilm „Johnny” w reżyserii Daniela Jaroszka, to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia o miłości do świata i drugiego człowieka. To także film o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego księdza Jana Kaczkowskiego – Patryka Galewskiego. Po tym jak Patryk dokonuje włamania, sąd skazuje go na prace społeczne w puckim hospicjum prowadzonym przez księdza Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym, ucząc ich empatii. Niedługo później ksiądz sam staje się pacjentem swojego hospicjum… W głównych rolach świetny aktorski duet: Piotr Trojan i Dawid Ogrodnik.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)

 

MUZYKA: Sleep „Dopesmoker”
okładka płytyNiełatwe to dokonanie Sleep, nie prosty w odbiorze album, ale sycący i dający satysfakcję o ile słuchacz podejdzie do niego z należytym szacunkiem i oddaniem. A szacunek należy się Sleep nie tylko ze względu na sam muzyczny poziom tego jednego giga utworu, ale perturbacje i problemy, jakie wiązały się z wydaniem zespołowego opus magnum, które już na etapie pracy nad kompozycją skazane było na komercyjną porażkę. Nikt tego nie chciał wydać, nikt nie wspierał zespołu w ich wizji. Zresztą Sleep również nie ułatwiali kontaktów, przepuszczając sporą zaliczkę na nowy sprzęt i… no i na inne rzeczy. Ale powstało dzieło przełomowe, epokowe. Cóż z tego, że pewnie nigdy na siebie nie zarobiło. To już nie jest zmartwienie słuchacza, a każdy fan stoner rocka album ten musi mieć na półce.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)

 

GRA: „Papierowe Morze”
gra pudełkoTo gra karciana od dwóch do czterech osób, w której głównym zadaniem jest zbieranie setów kart i zagrywanie akcji, by zdobyć jak najwięcej punktów w rundzie. Karty można dobierać na dwa sposoby, albo ze stosu głównego, albo też ze stosu kart odrzuconych. Gramy tak długo aż któryś z graczy osiągnie określoną liczbę punktów, dla czterech graczy jest to 30 punktów. W grze jest też możliwość natychmiastowej wygranej, bez podliczenia punktów i niezależnie od rozgrywanej tury, jednak by tego dokonać musimy posiadać wszystkie cztery karty syren, spośród wszystkich 58 kart w talii. Grafiki na kartach to zdjęcia złożonych modeli origami przedstawiające morskie klimaty. Dużą zaletą gry jest jej mały rozmiar, dzięki czemu zmieści się choćby w kieszeni.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych “Kości” z Puszczykowa)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 31 marca 2023