MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Od tego roku na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

Książka: Anna Kowalczyk „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”
ksiązka okładkaAnna Kowalczyk, dziennikarka, reporterka i felietonistka przybliża ważne postacie kobiece w historii Polski, jednocześnie snując rozważania, dlaczego tych znaczących kobiet jest tak mało. Kto odebrał im głos, przemilczał ich istnienie? Autorka nie skupia się na najsłynniejszych Polkach, ale na tych mniej znanych a niesłychanie ważnych. Pisze więc o Magdalenie Mortęskiej, ksieni klasztoru benedyktynek w Chełmnie, czy Marii Franciszce Kozłowskiej, założycielce mariawityzmu. Z bardziej współczesnych zaś – o Zofii Radwańskiej-Paryskiej (botaniczka i taterniczka), Marii Szymanowskiej (pianistka i kompozytorka), Joannie Żubrowej (pierwsza sierżant – kobieta w polskim wojsku). Książka wzbogacona jest o wypowiedzi historyków, liczną bibliografię zachęcającą do własnych dociekań oraz ilustracje Marty Frej.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

Muzyka: Steely Dan „Aja”
steely dan aja okładkaTrudno wskazać w dyskografii Steely Dan album słaby. Trudno również w twórczości Steely Dan znaleźć album lepszy od „Aja”. Płyta ta jest kwintesencją stylu prezentowanego przez duet Waltera Beckera i Donalda Fagena, którzy w swojej twórczości powiązali w sposób kunsztowny zjadliwość dowcipu nowojorskich elit intelektualnych i luzu charakterystycznego dla twórczości artystów wywodzących się z zachodniego wybrzeża. Płyta „Aja” jest pomnikowym dokonaniem jazz rocka wzmocnionego o naleciałości stylu AOR i bluesowych podwalin. Być może to zasługa doskonałych gości, chociażby Wayne’a Shortera, Bernarda Prudie’go czy Larry’ego Carltona, być może studyjnego perfekcjonizmu Steely Dan. A być może czystego talentu, który w sposób zadziwiający znalazł swoje ujście w kompozycjach zawartych na albumie.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)

 

Film: „Poradnik Headspace – medytacja”
film plakatTen przyjazny, animowany poradnik opowiada o zaletach medytacji oraz przedstawia techniki, które pomogą tym, którzy chcą ją praktykować. Weź głęboki oddech i zadbaj o swój umysł – obejrzyj nowy serial oryginalny Netflix. W ośmiu animowanych odcinkach Andy Puddicombe, były buddyjski mnich i współtwórca uwielbianej na całym świecie aplikacji do medytacji Headspace, przedstawia widzom korzyści z medytacji, podpierając się badaniami naukowymi. Każdy 20-minutowy odcinek przedstawia inną ułatwiającą medytację technikę mindfulness. Skupia się na kwestiach takich, jak stres, sen i odpuszczanie, a kończy wspólną medytacją z przewodnikiem. “Poradnik Headspace: Medytacja” zapewnia widzom chwilę spokoju i udowadnia, że praktykowanie medytacji jest łatwe i dostępne dla każdego. Zdecydowanie mój faworyt!
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)

 

Gra: „Sushi Roll”
gra susho roll okładka„Sushi Roll” wydawnictwa Rebel, to szybka i prosta gra kościana, w której staramy się ułożyć najlepszy zestaw sushi! Co rundę każdy gracz rzuca kośćmi i wybiera jedną, którą doda do swojego zestawu. Następnie pozostałe kostki jadą taśmą do kolejnego gracza, itd. Brzmi banalnie? Łatwo jednak nie jest, bo kości jest kilka kategorii i mają różne ścianki. I tak oprócz zbierania samych zestawów, czy to sushi czy pierożków gyoza, możemy też zdobyć puddingi, które dodadzą lub odejmą nam punkty na koniec albo też pałeczki, pozwalające nam wymienić kostkę z przeciwnikiem. Ważne jest pilnowanie graczy i odpowiednie szacowanie, co jesteśmy w stanie zebrać, bo często punkty zależą od tego, co mają inni. Gra jest ładnie wydana ze słodziutkimi ilustracjami. Dodatkowo istnieje także wersja karciana „Sushi Go”
Michał „Osti” Cyranek (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 19 kwietnia 2021