MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników oceniają Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa i Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

MUZYKA: Siena Root „Revelations”
okładka płytyNie wiem jak oni to robią, ale zrobili ponownie. Każda płyta Siena Root wzbija się na wyżyny artyzmu. Jasne, świecą oni odbitym blaskiem, absorbując wszystko to, co najlepsze z psychodelii, folku i rocka lat siedemdziesiątych, ale ciepło, które ten blask wytwarza nadal potrafi rozgrzać najstarsze kości. „Revelations” różni się jednak od poprzedniczki, bardziej hard rockowej, bezpośredniej płyty. „Revelations” jest tworem bardziej zwiewnym, nieokreślonym. Być może mniej przebojowym, ale jako całość sprawdzającym się lepiej przy odsłuchu. Mamy tu niejako podział na dwie strony – hard rockową, silną i niezależną stronę A oraz wycofaną, odrobinę skrytą w sobie, ale niezwykle intrygującą B. Każda z nich warta jest poznania, a „Revelation” to top 3 najlepszych albumów Siena Root.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)

 

FILM: „W trójkącie”
plakat filmuSzwedzko-francusko-brytyjsko-niemiecki komediodramat w reżyserii Rubena Östlunda został nagrodzony Złotą Palmą na 75. MFF w Cannes. Zdobył też cztery Europejskie Nagrody Filmowe: dla najlepszego filmu, reżysera, scenariusza i aktora. Obraz nominowano także do Złotego Globu za najlepszy film komediowy lub musical oraz dla najlepszej aktorki drugoplanowej – Dolly de Leon. O czym jest? Para młodych modeli – celebrytów wraz z pozostałymi pasażerami, bogatymi i rozpieszczonymi, podróżuje luksusowym jachtem. Na skutek nieszczęśliwego wypadku jacht tonie, a grupa ocalałych ląduje na bezludnej wyspie, gdzie musi walczyć o przetrwanie. Bardzo szybko okazuje się, że jedyną osobą, która potrafi dostosować się do nowych warunków, jest nadzorczyni ekipy sprzątającej na jachcie toalety.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)

 

KSIĄŻKA: Violetta Rymszewicz „Ile kosztuje żona?”
okładka książkiKsiążka, której podtytuł brzmi „Mroczne sekrety rynku małżeńskiego”, koncentruje się na dosyć drażliwym temacie rynku matrymonialnego na świecie. Autorka podchodzi do tematu dość szeroko, poruszając wiele różnych zagadnień, zaczynając od związków z lalkami, sprzedaży dziewictwa, po targi dziewic w Bułgarii czy sprzedawanie żon jako produkty. Violetta Rymszewicz pokazuje także przerażającą wizję świata, która marzy się tak zwanym incelom, mężczyznom, którzy chcieliby odebrania kobietom wszelkich praw, a którzy są coraz bardziej widoczni w życiu publicznym. Autorka na potwierdzenie swoich słów przytacza, źródła, dane statystyczne,
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

GRA: „Brian Boru”
okładka gryW grze Brian Boru rywalizujemy o kontrolę nad średniowieczną Irlandią. Podczas kilku rund musimy odpierać najazdy Wikingów czy też budować klasztory, aby zwiększyć swoje wpływy w regionach. Gra ta łączy w sobie kilka popularnych i lubianych mechanik – kontroli terytorium (area control), zbierania lew i draftu kart. Co rundę zagrywać będziemy jedną kartę w ustalonej kolejności. Pierwszy gracz ustanawia kolor karty w danej rundzie, gracz który zagra najwyższą kartę w tym kolorze (lub jokera) wygrywa rundę i wykonuje główną akcję ze swojej karty. Przegrani wykonują natomiast jedną z dwóch akcji dodatkowych ze swoich kart. Buduj przewagi w irlandzkich królestwach, blokuj wpływy rywali, przechytrz przeciwników na torach zaślubin, odpieraj najazdy Wikingów czy wpływy Kościoła! Proste zasady, dużo kombinowania, szybka rozgrywka i emocje do samego końca.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 7 czerwca 2023