MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników oceniają Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa i Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

 

MUZYKA: Asoka „Asoka”
okładka płytyCoś jest w tej skandynawskiej wodzie i skandynawskim powietrzu, co nadaje powstającej tam muzyce poczucie zwiewności, ciepła i niesamowitego wręcz, trudnego do określenia klimatu. Nie inaczej jest z Asoka, hard rockowym zespołem ze Szwecji, który nagrał album fenomenalny. Ich mieszanka hard rocka, solidnie przyprószonego psychodelią i prog rockiem, ze szczyptą lekkiego (bardzo lekkiego) folku potrafi zauroczyć. Nie brak tu twardych, męskich gitar i dosadnego wokalu, a jednak całość, wraz z intrygującą okładką, ma w sobie coś marzycielskiego, niefrasobliwego, coś odrobinę odrealnionego. Jakbyśmy dostali się do głowy młodych dorosłych, żyjących swymi naiwnymi ideałami. Dorosłych, którzy jeszcze nie mieli okazji dowiedzieć się, że życie bezlitośnie wszystkie ideały skruszy. Tą płytę trzeba znać.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)

 

FILM: „Lena i Śnieżek”
plakat filmuAmerykański film familijny. Para niezdarnych złodziejaszków kradnie białe lwiątko i próbuje dostarczyć je do bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Lena boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy jednak zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje i ich zleceniodawca. Czy Lena zdoła ochronić białego lwa przed grożącym mu niebezpieczeństwem?
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)

 

KSIĄŻKA: Andrzej Kruszewicz, Katarzyna Burda „Sekrety życia seksualnego zwierząt”
okładka ksiązkiZnany z radia i telewizji, dowcipny i elokwentny opowiadacz Andrzej Kruszewicz napisał razem z dziennikarką, Katarzyną Burdą świetną książkę. Spełnia ona wszystkie wymagania, jakie można mieć wobec książki popularnonaukowej: jest ciekawa, nieprzeładowana faktami, zabawna i pozostawia czytelnikowi pole do dalszych poszukiwań. Wnioski z poszczególnych opowieści wyłaniają się jasne – ludzie wcale nie różnią się od zwierząt tak bardzo, jak nam się wydaje. Drogi, niepraktyczny samochód to odpowiednik pawiego ogona, luksusowy apartament w centrum miasta to jak gniazdo zbudowane w najlepszym miejscu w okolicy. Podczas lektury Sekretów… nabieramy dystansu do własnych zachowań, pobudek i ocen życia intymnego własnego i bliźnich.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

GRA: „Małe Epickie Wyprawy”
gra pudełkoW tej grze zawodnicy kontrolują grupę trzech elfów-bohaterów, których zadaniem jest ocalenie świata przed goblinami, a przy okazji muszą zdobyć jak największą liczbę punktów. Każda runda podzielona jest na dwie fazy: dzienną i nocną. Za dnia gracze odwiedzają wioski, aby nauczyć się nowych zaklęć i szukać wskazówek w poszukiwaniu artefaktów, dzięki którym poprawiają zakres ruchów czy siłę walki. Podróżujemy pieszo, konno, tratwą, łodzią i gryfem. Nocą natomiast stawimy czoła wyzwaniom związanymi z miejscem, które zajmiemy. Za pomocą kości m.in. walczymy z goblinami. Możemy odpocząć i przeczekać do następnego dnia lub walczyć do samego końca ryzykując nasze zdrowie. To dobra gra wypchanym komponentami po brzegi. Mamy meeple (pionki) rycerzy, których możemy wyposażyć w doczepiany ekwipunek. Plansza jest modułowa – układamy ją z kart. Ciekawa rozgrywka, bogate wykonanie gry zamknięte w małym pudełku to duże plusy gry.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych “Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 czerwca 2023