MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników oceniają Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa i Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

 

MUZYKA: Mom’s Apple Pie „Mom’s Apple Pie”
okładka płytyKolejna płyta o której warto przypomnieć miłośnikom tej mniej oczywistej strony rocka. Zapomniany (obecnie) skarb lat siedemdziesiątych w sposób niezwykle udany łączący wpływy rocka oraz funku i soulu. Taka mieszanka daje efekt piorunująco energetyczny. Może to zasługa melodii, może samej żywiołowości wykonania? W każdym razie płyta zachowała, nawet po upływie tylu lat od premiery, nawet pomimo zmian jakie zaszły w muzycznych modach, od razu wyczuwalną świeżość. Zresztą o jakości muzyki niech świadczy fakt, że w latach siedemdziesiątych mieli swoją okazję do poznania czym może być sława – zespół niemało podróżował po Stanach grając dla znaczących tłumów. Muzyczna kariera formacji trwała jednak zbyt krótko, aby na dłużej zmotywować fanów do wspierania zespołu.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)

 

KSIĄŻKA: Jórg Muhle „Jak włosy taty wyrwały się w świat”
okładka książkiBoki można zrywać przy tej książce. Niebanalna opowieść o tym, co robią włosy, gdy tata je gubi. Wspaniała gra słów (w tym miejscu szacunek dla tłumacza, bo świetnie przełożył na język polski nieprzekładalne z pozoru zwroty z języka niemieckiego), zaskakujące przygody, a do tego przezabawne ilustracje autora. Książeczka spodoba się młodym czytelnikom, duże litery i przestrzeń między wersami zachęcają do samodzielnego czytania. Ale warto, by sięgnęli po nią również dorośli, uczy bowiem dystansu do siebie, spojrzenia na swoje kłopoty z innej perspektywy. Idealna na wakacyjny wieczór, do wspólnego czytania.
Magdalena Kozłowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

FILM: „The Twin”
plakat filmuKino fińskie nie jest w naszym kraju zbyt popularne i niezbyt często trafia do kin. A „The Twin” to właśnie psychologiczny horror fiński z 2022 roku w reżyserii Taneli Mustonena. Oryginalny scenariusz napisali Taneli Mustonen oraz Aleksi Hyvärinen, który był również producentem filmu. Po tragicznym wypadku, w którym zginął jeden z bliźniaków, Rachel i jej mąż Anthony przenoszą się na drugi koniec świata z synem, który pozostał przy życiu. Mają nadzieję, że zbudują swoje życie od nowa. Rzeczywistość cichej skandynawskiej wsi, która wszystkim miała przynieść ukojenie, wkrótce ujawnia swe złowieszcze oblicze. Rachel odkrywa przerażającą prawdę o swoim synu i… o sobie.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)

 

GRA: „Szlaki”
pudełko gryW „Szlakach” wcielamy się w rolę turystów, którzy zwiedzają parki narodowe Stanów Zjednoczonych. W trakcie rozgrywki gracze wędrują tam i z powrotem wzdłuż szlaku, zbierając liście, kamienie i żołędzie. Robią też zdjęcia i spotykają dzikie zwierzęta, zdobyć w ten sposób odpowiednie bonusy. Na początku i na końcu szlaku można wymienić zebrane zasoby na odznaki, które dają punkty na koniec rozgrywki. Ten koniec odmierza kafelek słońca. W momencie, gdy któryś z graczy dotrze do końca szlaku, poza wymianą zasobów na odznaki, przesuwa bowiem wspomniany kafelek ku zachodowi. Wtedy też podliczamy punkty. Dodatkowo każdy kafelek szlaku, z którego zejdzie słońce, odwracamy na stronę nocną, która daje mocniejsze akcje do wykonania. Pięknie zilustrowana gra, proste zasady, bardzo przyjemna rozgrywka.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 lipca 2023