Relacje
Propozycje kulturalne
Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników oceniają Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa i Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.
Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…
MUZYKA: Acanthe „Someone Somewhere”
Gdyby nie fakt, że w latach 70-tych Acanthe nie zdołało w żaden sposób zapisać się w pamięci fanów dojrzałego progresywu (ich muzyka, chętnie słuchana na koncertach, nie doczekała się publikacji aż do roku 2009) uznałbym, że „Someone Somewhere” to płyta, którą latami katowali tak Steven Wilson jak i Michael Akerfeld tworząc progresywne brzmienie zespołów Porcupine Tree i późnego Opeth. Pierwsze trzy utwory są w swym rdzeniu tak bardzo Opethowsko – Porcupine’owskie, że wciąż nie mogę pozbyć się w mojej głowie brzmienia głosu Wilsona, słuchając chociażby otwierającego płytę „Touch the Sun”. Album jest wspaniały i aż dziw bierze, dlaczego muzykom nie udało się znaleźć chętnego wydawcy w latach 1973-1977, czyli okresie ich czynnej działalności. Różnie się życie układa…
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)
FILM: „Kobieta na dachu”
Polski dramat filmowy z 2022 roku w reżyserii Anny Jadowskiej. Mirka to 60-letnia położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych – mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Czy wydarzenie to pozwoli, by spojrzała na swoje życie z innej perspektywy? Rola w filmie przyniosła nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dla Doroty Pomykały.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)
KSIĄŻKA: Emmanuelle Kecir-Lepetit „Twoja misja. Średniowiecze”
To książka paragrafowa, czyli taka, w której czytelnik jest bohaterem i to on decyduje o rozwoju fabuły. Nie czyta się jej po kolei, ale „przeskakuje” do kolejnych rozdziałów w zależności od własnych preferencji. Decyzje jednak muszą być przemyślane, bo niektóre wybory mogą doprowadzić nas na początek opowieści i wtedy całą historię trzeba zacząć od nowa. Czytelnik wciela się w postać chłopca – syna zubożałego szlachcica, którego musi uratować z rąk porywaczy. Atutem będzie znajomość epoki, ale nie jest to warunek konieczny, dlatego nawet 9-latek świetnie sobie z tą książką-grą poradzi, a przy okazji zupełnie niezauważalnie dla siebie zdobędzie sporo rzetelnej wiedzy. W serii „Twoja misja” ukazały się już trzy tytuły – oprócz Średniowiecza także: Mars i Leonardo Da Vinci.
Magdalena Kozłowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)
GRA: „Wsiąść do Pociągu: Berlin”
„Wsiąść do Pociągu” to jedna z najpopularniejszych serii planszowych na całym świecie. W grze tej, za pomocą zagrywanych kart, tworzymy połączenia między miastami, aby zrealizować nasze bilety. W najnowszej odsłonie pt. „Berlin” próbujemy zwiedzić jak najwięcej kultowych punktów turystycznych stolicy Niemiec i przy okazji zrealizować wspomniane bilety. Tworząc połączenia korzystamy z berlińskich tramwajów i metra. Ta gra zachowuje wszystkie najważniejsze rozwiązania klasycznych odsłon serii, ale dzięki mniejszej mapie, skraca rozgrywkę. Krótszy czas gry, przy zachowaniu prostych zasad (dobieramy karty transportu lub połączenia dwóch punktów na mapie poprzez zagrywanie kart transportu lub dobranie nowych biletów) gra ta świetnie sprawdzi się dla początkujących graczy chcących poznać serię „Wsiąść do Pociągu”.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)