MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Od tego roku na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

Film: serial „Od Nowa”
plakat filmuTo kolejna produkcja, którą proponuje HBO. Odnosząca sukcesy terapeutka Grace Fraser mieszka w Nowym Jorku z mężem Jonathanem oraz synem uczęszczającym do elitarnej prywatnej szkoły. Ich z pozoru idealne życie z dnia na dzień wywraca się do góry nogami za sprawą gwałtownej śmierci i łańcucha zaskakujących wydarzeń. Grace, nagle pozostawiona sama sobie, konfrontuje się z narastającą w jej w życiu katastrofą, która na dodatek ma charakter publiczny. Uwagę zwraca świetna obsada serialu. W główną rolę wciela się laureatka Oscara Nicole Kidman. W pozostałych rolach występują: zdobywca Złotego Globu Hugh Grant, dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Edgar Ramírez, Ismael Cruz Cordova oraz Matilda De Angelis. Serial trzyma w napięciu, jak dla mnie 7/10.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)

 

Muzyka: Nazareth „Hair of the Dog”
okładka płytyNazareth jest przykładem dobrego, starego hard rocka i niewiele można znaleźć zespołów grających go lepiej. Trudno może powiedzieć „bardziej konsekwentnie” – w historii formacji znajdzie się parę wolt stylistycznych mających nadać ich muzyce bardziej „stadionowego” sznytu. Zmiany te jednak nie wyszły Szkotom na zdrowie. Niezależnie od skomplikowanych losów artystycznych zespołu, jedno nie ulega wątpliwości „Hair of the Dog” jest albumem, za który zostaną zapamiętani. Trudno się temu dziwić – kompozycje pokroju „Please Don’t Judas Me”, „Beggars Day” czy utwór tytułowy od dawna już zajmują wysokie miejsce w kanonie rockowego grania. Niestety, nigdy też nie zdołali dorównać do zaprezentowanego na albumie poziomu. Nie znaczy to jednak, że można zignorować pozostałe ich dokonania. Nie można, ale od „Hair of the Dog” należy zacząć poznawanie ich dorobku. 
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)

 

Książka: Carlie Sorosiak “Moje kocie życie”
okładka ksiązkiKosmici są wśród nas! Jeden miał pecha i zamiast ludzkiego ciała dostał… kocie. Zna życie na Ziemi jedynie z amerykańskich seriali, więc wiele musi się nauczyć. Niezbyt dobrze zaczęła się jego podróż, miał natomiast szczęście trafić na dobrego człowieka. Razem z jedenastoletnią dziewczynką zdobywa doświadczenie w nawiązywaniu przyjaźni. Jednak, jak to w życiu bywa, bohaterowie na wiele rzeczy nie mają wpływu, czas ucieka, a oni muszą zrobić wszystko, by kosmita mógł powrócić na swoją planetę. Tylko czy on naprawdę chce wracać? Powieść Carlie Sorosiak pt. “Moje kocie życie” wydawnictwa Wilga spodoba się dzieciom w wieku 7-12 lat, ale dorośli czytający na głos swoim dzieciom też się nie zawiodą.
Magdalena Kozłowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

Gra: „Zombie Teenz”
okładka gry
„Zombie Teenz” (Foxgames) to kolejna po „Zombie Kidz” gra kooperacyjna dla najmłodszych, w której to przeganiamy zombie. W pierwszej części chroniliśmy szkołę, a teraz czas na obronę miasta. Gra z początku jest banalnie prosta, bo w zasadzie tylko kulamy kostką, poruszamy/dokładamy zombiaki, a następnie staramy się maszkary przegonić. Z każdą kolejną wygraną dostajemy jednak naklejki, którymi wypełniamy dziennik zadań, dzięki czemu z czasem możemy otworzyć specjalne koperty! Tu dopiero zaczyna się prawdziwa zabawa, bo gracze wraz z rozwojem sytuacji mają coraz to nowe zadania. Sporo się dzieje, co poza świetnym wykonaniem, jest głównym atutem gry. Dzięki temu nie ma czasu na nudę nudzi i dzieciaki nie mogą oderwać się od planszy. Nie tylko zresztą oni, bo to jedna z tych gier, która zapewni też świetną zabawę dorosłym.
Michał „Osti” Cyranek (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych Kości)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 kwietnia 2021