MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników oceniają Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa i Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

 

MUZYKA: Gravy Train „Gravy Train”
okładka płytyDebiut zespołu Gravy Train to niezwykle ciekawa mieszanka muzyki progresywnej, blues-rocka i psychodelii. Można oczywiście utyskiwać, że mamy do czynienia z kolejnym przykładem albumu proto-progresywnego z lat siedemdziesiątych, ale komu to przeszkadza, gdy muzyka porywa? Nie brakuje tu wciąż żywych elementów charakterystycznych dla zespołów psychodelicznych, ale wpływ progresywu nadaje całości inny, bardziej charakterystyczny posmak. Dłuższe kompozycje, takie jak „Dedication to Syd” czy 16-minutowy utwór „Earl of Pocket Nook” łączą oba światy w sposób najbardziej satysfakcjonujący. Wokalista Norman Barrett może pochwalić się charyzmatycznym głosem, choć z nieco zbyt agresywną barwą, co może (ale nie musi) utrudniać niektórym słuchaczom odbiór płyty.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)

 

KSIĄŻKA: Magda Stachula „Pisarka”
okładka ksiązkiPrzejmujący thriller, który zanurzy czytelnika w mroku niespełnionej zemsty, wykreowanej przez chorą wyobraźnię. Laura Ruta bestselerowa autorka kryminałów z wątkiem erotycznym, dostaje tajemniczą przesyłkę, w której ktoś grozi jej śmiercią, która ma nastąpić 10 maja. Na kilka dni przed tą datą kobieta nie wraca ze spotkanie ze swoim agentem literackim Arturem. Grono podejrzanych zamiast maleć wraz ze śledztwem wciąż się rozrasta. Czy Laura Ruta odnajdzie się żywa? Kto odpowiada za jej porwanie? Niesamowicie skonstruowany, trzymający w napięciu thriller z zaskakującym zakończeniem. Ciekawa propozycja na coraz dłuższe wieczory.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna ze Swarzędza)

 

FILM: „Skołowani”
plakat filmuKomedia romantyczna z tego roku, będąca polską wersją francuskiej komedii romantycznej „Kręcisz mnie” Francka Dubosca. To opowieść o miłości, która odmieni największego kłamcę. Maks to niepoprawny kobieciarz, a zarazem notoryczny kłamca. Gdy Anna, młoda i atrakcyjna kobieta, bierze go za niepełnosprawnego, Maks brnie w kłamstwo, licząc na kolejny łatwy podryw. Anna ma jednak inny plan – przedstawia go swojej starszej siostrze, Julii, która porusza się na wózku. Niespodziewanie cynicznie nastawionego do świata Maksa i pełną energii Julię zaczyna łączyć coś więcej, ale… kłamstwo jako fundament relacji? Czy ta miłość ma szansę? W rolach głównych Agnieszka Grochowska i Michał Czernecki.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)

 

GRA: „Nocna Parada Stu Yokai”
To prosta, pięknie wyglądająca gra, osadzona w klimatach folkloru japońskiego. Znajdziemy tu mechaniki kontroli terenu, budowania silniczków i ukrytych celów, a do tego modułową plansze i asymetryczne klany. Dzięki zastosowaniu prostych mechanik i czytelnej ikonografii, gra nadaje się do wprowadzenia nowych graczy, czy do grania z młodszymi. Gracze obejmą kontrolę nad jedną z czterech frakcji Yokai i za pomocą uruchamianych trzech różnych parad, będą wystawiać swoje jednostki na wyspach, walcząc, przemykając pomiędzy lokacjami, by przechytrzyć przeciwników i zbudować bramę Torii. Po odpaleniu naszej parady, możemy zakupić kolejne karty, przypisując je do odpowiedniego silniczka. Proste zasady, łatwe mechaniki do przyswojenia, a do tego duża regrywalność dzięki modułowej planszy, losowym zadaniom czy możliwości dołożenia dodatków – polecamy.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych “Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 listopada 2023