MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

 

MUZYKA: Ozric Tentacles „Space for the Earth”
okładka płytyUwielbiam Ozric Tentacles, ich tchnienie jazz fuzzion połączone z dawkami ambientu, art i space rocka, wszystko zanurzone w sosie improwizacji, z której zespół znany był przede wszystkim dzięki swoim legendarnym występom na żywo. Jest to muzyka idealna na letnie popołudnie skąpane w zachodzącym słońcu. Trudno byłoby mi wskazać ten jeden, najlepszy album, chociaż mogę powiedzieć, który jest aktualnie moim ulubionym. A jest nim poprzednia płyta zespołu, opublikowana w roku 2020 „Space for the Earth”. Gdyby jednak ktoś zapytał mnie, dlaczego akurat ta płyta, kosztem „Jurassic Shift” czy „Pungent Effulgent”, nie wiedziałbym co powiedzieć. Może dlatego, że za każdym razem, gdy włączam tą płytę, budzę się na innej planecie. A tego właśnie mi potrzeba.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)

 

KSIĄŻKA: Laura Bates „Spalona”
okładka ksiązkiAnna główna bohaterka książki po śmierci ojca przeprowadza się wraz z mamą do małej szkockiej wioski. Według oficjalnej wersji powodem przeprowadzki jest zmiana pracy mamy Anny. W rzeczywistości dziewczyna ucieka przed prześladowaniem i hejtem, który spotkał ją w poprzedniej szkole. Okazuje się, że przeprowadzka nic nie daje, ponieważ internetowy stalking dosięga ją w następnym miejscu. Dziewczyna musi mierzyć się z szykanami, fałszywymi kontami na portalach społecznościowych, sfabrykowanymi filmami. Anna jednocześnie angażuje się w projekt o czarownicach, utożsamia swoją sytuację z sytuacją kobiet spalonych na stosie. Dziewczynie w końcu udaje się znaleźć siłę i zawalczyć o siebie. Nie chce już dłużej uciekać, oznajmia swoim prześladowcom: „Jesteśmy wnuczkami wiedźm, których nie zdołaliście spalić. Jesteśmy wnuczkami wiedźm, które spaliliście. Ale dłużej nie będziemy tego znosić”. Mocna książka, o problemach które spotykają dzisiejszą młodzież.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

FILM: „VIKA!”
plakat filmuPolski film biograficzny z ubiegłego roku. DJ Vika ma lat 84. A tak naprawdę to co najmniej o połowę mniej. Jest najstarszą DJ w Polsce, a i pewnie na świecie. Spełnia się nie tylko na dyskotekach w rytmie transowej muzyki, dotrzymując kroku młodym didżejom, ale działa też na rzecz seniorów, przekonując ich, że wiek to tylko liczba, a nie stan ducha. Film Agnieszki Zwiefki to rysowany z czułością, ale bynajmniej nie przesłodzony portret starszej pani, która postanowiła nie starzeć się jako paprotka w oknie, tylko rzucać wyzwania życiu, własnym słabościom i ograniczeniom, i nie tylko czerpać z tego radość, ale też zarażać nią innych. Twórcy filmu zadedykowali go „(…) srebrnemu pokoleniu, naszym ojcom i dziadkom. I nam samym – w przyszłości”.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)

 

GRA: „Boop. Kocie przepychanki”
pudełko gryBoop, to abstrakcyjna gra strategiczna dla dwóch osób, w której walczy się o dominację na łóżku. Każdy z graczy ma do dyspozycji 8 małych kociaków i 8 dużych kotów w wybranym kolorze. Do tego otrzymujemy kołderkę podzieloną na kwadratowe pola. By wygrać, należy ułożyć 3 duże koty w linii – tak jak np. w grze kółko i krzyżyk. Zaczynamy grę mając do dyspozycji tylko 8 małych kotów. Żeby otrzymać duże koty musimy utworzyć na kołderce linię z 3 małych kotów – wtedy odkładamy je do pudełka, a w zamian otrzymujemy gotowe do gry 3 duże koty. Żeby nie było tak łatwo, należy wspomnieć o jednej bardzo ważnej zasadzie – dokładając kota na kołderkę, robi on „boop” czyli odpycha wszystkie koty wokół niego – nawet te w swoim kolorze. Kociaki odpychają inne kociaki, ale już nie większe koty, koty natomiast odpychają każdego. Zwodniczo urocza i zwodniczo wymagająca, gra ze słodkimi kotami i prawdziwą pikowaną kołderką!
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 7 czerwca 2024