Relacje
Propozycje kulturalne
Od tego roku na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.
Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…
Muzyka: Black Sabbath „Heaven and Hell”
O ile jestem w stanie zrozumieć tych, którzy krzyczą z oburzeniem, że „Black Sabbath tylko z Ozzym”, to nie mogę pozbyć się wrażenia, że fani ci tracą wiele poprzez ignorowanie późniejszych wcieleń zespołu. Temat Tony’ego Martina zostawmy na później, ale istnieje jedna płyta, która bez najmniejszej wątpliwości powinna spotkać się z zainteresowaniem nawet tych spośród zwolenników Black Sabbath, którzy zakończyli swoją przygodę na „NeverSayDie!”. Krążek „Heaven and Hell” – bo o nim mowa – jest albumem kompletnym. Pełnym fantastycznych riffów, nowo odnalezionej pasji do muzyki widocznej w grze Tony Iommiego oraz genialnych linii wokalnych tworzonych przez legendę świata metalu, Ronniego Jamesa Dio. Tą płytę po prostu należy znać.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)
Książka: Agata Komorowska „Czy mogę ci mówić MAMO?”
Agata Komorowska w maju 2018 roku adoptowała nastoletniego Michała. Autorka pisze o swoich doświadczeniach z urzędami i sądami, o problemach generowanych przez dom dziecka. Autorka zwraca uwagę na problem, jakim jest nieuregulowana sytuacja prawna dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i zastępczych. Porusza też kwestię coraz mocniej ograniczanych adopcji zagranicznych – prowadzonych obecnie przez jeden ośrodek w kraju. Książka wzbogacona jest o część poradnikową, przydatną zwłaszcza dla osób rozważających adopcję, przygotowaną przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Adopcyjnym w Warszawie oraz Towarzystwem „Nasz Dom”, wspierającym rodzinną opiekę zastępczą. Niezwykle emocjonująca jest część napisana przez Michała – poznajemy emocje towarzyszące mu w czasie adopcji i problemy, z jakimi zmagał się nastolatek. Przejmująca książka, o niezwykłej kobiecie (wytrwałość i cierpliwość autorki wzbudza ogromny podziw) i całej rodzinie – Michał został czwartym dzieckiem autorki. Polecam serdecznie.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)
Film: „Bridgertonowie”
Prezentowany i polecany przez Netflix pierwszy sezon opowieści o rodzie Bridgertonów skupił się na losach najstarszej córki potężnej Daphne, która jako młoda debiutantka wkracza na małżeńską scenę Londynu czasów regencji. I choć urodą przyciąga najlepsze londyńskie partie, sprawę komplikuje fakt, że pragnie wyjść za mąż z miłości. Odrzucając oświadczyny kolejnych kandydatów, dziewczyna staje się jednym z głównych tematów tajemniczej plotkarskiej gazetki autorstwa Lady Whistledown. Jednym, bo drugim jest zbuntowany książę Hastings, Simon – zdeklarowany kawaler. Mężczyzna postanawia pomóc zdesperowanej Daphne w poszukiwaniach idealnego narzeczonego, a finalnie oboje wpadają w sidła uczucia. To taki „babski”, ale sprawnie zrealizowany tasiemiec.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)
Gra: Projekt L
Projekt L wydawnictwa Rebel, to rewelacyjna gra logiczna, w której za pomocą kolorowych tetrisowych elementów staramy się rozwiązać poszczególne łamigłówki. Naszą rozgrywkę zaczynamy z dwoma najmniejszymi klockami, ale rozpoczynając każdą kolejną rundę możemy dobrać kolejne elementy, dzięki którym ukończymy więcej i szybciej naszych zadań. Wypełniając łamigłówkę poza punktami, możemy także otrzymać dodatkowe elementy. Dzięki temu nie tylko zdobywamy więcej punktów, ale też możemy zaplanować, w jaki sposób wykorzystać nagrody otrzymane w przyszłości. Projekt L to prawdziwe wyzwanie dla naszych umysłów. Plusami gry są wygląd elementów, łatwe zasady, a jednocześnie pełna wyzwań rozgrywka. To gra, która rozpali Twoje szare komórki do czerwoności!
Michał „Osti” Cyranek (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)