MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

 

MUZYKA: Stalk-Forrest Group „Stalk-Forrest Group”
okładka płytyAlbum Stalk-Forrest Group, często określany jako „St. Cecilia Sessions”, zajmuje wyjątkowe miejsce w historii rocka jako prekursor kultowego Blue Öyster Cult. Zbiór utworów, nagranych w 1969 roku, daje ciekawy wgląd w embrionalny rozwój zespołu, ukazując korzenie ich rozpoznawalnego brzmienia. Muzycznie mamy tu elementy psychodeli przyprószonej cięższymi brzmieniami, do których zespół przyzwyczaił nas w późniejszym czasie. Utwory takie jak „St. Cecilia” i „What is Quicksand?” charakteryzują się surową, garażową energią charakterystyczną dla epoki, ale z wyczuwalnym, eksperymentalnym zacięciem. W odbiorze płyty niemałą rolę odgrywa jednak produkcja, którą nie można określić inaczej jak „dość pierwotna”. Album, co w zasadzie zrozumiałe, nie osiągnął sukcesu, ale stanowić może sporą ciekawostkę dla wszystkich kolekcjonerów płyt Blue Öyster Cult.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)

 

KSIĄŻKA: Natalie Haynes „Puszka Pandory”
okładka książkiW ostatnich latach powstała swoista moda na książki odwołujące się do mitologii skupione na postaciach kobiecych. Moda bardzo pożyteczna. „Puszka Pandory” jest jedną w nich. Jest to właściwie zbiór esejów o kilku znanych bohaterkach, które wreszcie doczekały się wyjaśnienia motywacji działania. Haynes nie daje jednej odpowiedzi na pytania, czy Pandora otworzyła puszkę (choć to była raczej amfora) z ciekawości, czy Klitajmestra zamordowała męża ze strachu przed karą za cudzołóstwo czy z zemsty za śmierć córki. Autorka pokazuje różne możliwości interpretacji danego mitu, ale zwraca uwagę, że ta sama opowieść była w dziejach literatury światowej różnie przedstawiana w zależności od aktualnych trendów. Książkę można polecić zarówno miłośnikom mitologii greckiej, jak i osobom, które mało pamiętają z lekcji w szkole.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Czerwonaku)

 

FILM: „Biała odwaga”
plakat filmuDwóch braci, jedna dziewczyna i…. tradycja. Mimo, że ku sobie od dawna mają się Bronka i Jędrek, wolą ojców dziewczyna polubi starszego brata, Maćka. Na tę małą tragedię góralskiej rodziny już za chwilę nałoży się koszmar II wojny światowej, polaryzując góralską społeczność Podhala. Jędrek i Maciej, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale i o przyszłości całego regionu. Trudna wojenna historia podhalańskich górali, bardzo dobre aktorstwo i świetne zdjęcia reżysera i operatora Marcina Koszałki. Zdjęcia do filmu realizowano na Podhalu, w Tatrach, Zakopanem oraz Krakowie. W głównych rolach wystąpili Filip Pławiak i Julian Świeżewski. Ten pierwszy do roli przygotowywał się ponad rok.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)

 

GRA: „Survive the Island”
okładka gryTo gra od dwóch do pięciu graczy, w której wcielamy się w poszukiwaczy skarbów chcących uratować się z wyspy. Z pozoru spokojne miejsce okazuje się wyspą wulkaniczną, którą zamieszkują legendarne potwory. Każdy z graczy dysponuje dziesięcioma poszukiwaczami, dzięki którym można uciec przed erupcją trzech z czterech wulkanów. Każdy z poszukiwaczy ma ze sobą skarb – liczbę punktów, która widnieje na spodzie pionka, która w trakcie rozgrywki jest ukryta. Każda tura gracza podzielona jest na trzy etapy. W pierwszym mamy do wykonania trzy punkty akcji m.in. poruszanie się poszukiwaczem, pływanie, pływanie tratwą i dodatkowo możemy odrzucić zdobyte kafelki, aby wykonać dodatkowe akcje. W drugim etapie musimy usunąć jeden kafelek wyspy. Pod nimi kryją się bonusy, ale też potwory i wulkany. W trzecim etapie kulamy kostką i wykonujemy akcję potworami. Zależeć nam będzie by potwory zjadały przeciwników a nie nas. Prosta i szybka rozgrywka, duża interakcja pomiędzy graczami. Polecamy!
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 listopada 2024