MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Przewodnik o Kasztelanii

okładka przewodnika

Kasztelania Ostrowska to historyczny region w Wielkopolsce na styku powiatu poznańskiego i gnieźnieńskiego, obejmujący gminy Kiszkowo, Kłecko, Łubowo, Pobiedziska. Najstarsze zapisy o nim pochodzą z 1136 roku z Bulli Gnieźnieńskiej. Siedziba kasztelana ostrowskiego znajdowała się prawdopodobnie na wyspie na jeziorze Lednickim. Kasztelania Ostrowska to również nazwa Stowarzyszenia, które powstało w 2015 roku. – Jest to oddolna, obywatelska, niezależna organizacja pozarządowa skupiająca się na działaniu regionalnym, które jest pomostem dla współdziałania osób z różnych miejscowości, w różnym wieku i o różnych umiejętnościach. Zależy nam na rozwoju zespołu społeczników, dla których ważne jest ich otoczenie i to co dzieje się z jego mieszkańcami, krajobrazem, dziedzictwem – czytamy na stronie Stowarzyszenia.

Ostatnią inicjatywą Kasztelanii Ostrowskiej jest przewodnik pt. “Unikatowe miejsca regionu”. Skąd pomysł na to wydawnictwo? – Wielu pytało skąd czerpać rzetelną i całościową wiedzę o regionie. Bo Kasztelania Ostrowska jest odkrywana na nowo z kart historii i tożsamość tego regionu w krainie wielkopolskiej wraca dopiero w szerszej świadomości – czytamy na Facebooku Stowarzyszenia. – Wiele napisano o miejscowościach, o najbardziej znanych obiektach tych terenów, ale nie powstało dotychczas ujęcie tego obszaru właśnie w odniesieniu do granic Kasztelanii Ostrowskiej. Unikatowe miejsca bywają nieznane, bo mało mówi się o nich lub zostały niedawno opisane – w tym przez nas. Niektóre z tych miejsc to dziedzictwo ulotne. Za kilka dekad, kto wie, może być już nie do zobaczenia.

O czym zatem przeczytamy w przewodniku? – Wybraliśmy 30 unikatowych miejsc, do których dochodzą jeszcze pozostałe, te bardzo znane jak Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Wielkopolski Park Etnograficzny, Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego, Brama Trzeciego Tysiąclecia, Gród Pobiedziska i Centrum Edukacji Regionalnej Kasztelanii Ostrowskiej w Lednogórze. Te trzydzieści miejsc rozsianych jest w regionie, więc aby je zobaczyć trzeba do nas przyjechać na 2-3 dni, wyspać się w gościńcach, zjeść lokalne pyszności w restauracjach i przede wszystkim zrobić to niespiesznie. A już na przebycie 50 km najdłuższym traktem leśnym będą potrzebne kondycja i rower lub zapał piechura – w zamian możliwość zatopienia w różne leśne ekosystemy – informują autorzy przewodnika.

A są to Natalia Jędrzejczak, Tadeusz Panowicz, Maciej Jędrzejczak, Barbara Kudławiec, Robert Domżał, Bartosz Borowiak i Bartosz Krąkowski. Ich prace wsparły lokalne samorządy, w tym także m.in. gmina Pobiedziska. Inicjatywie od początku kibicowała również tamtejsza Biblioteka. Więcej o przewodniku będzie można się dowiedzieć podczas spotkań autorskich, które rozpoczną się już w marcu. Jedno z nich zaplanowano także w Bibliotece w Pobiedziskach.

okładka przewodnika

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 lutego 2024