Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom ulegają terminy imprez

<< Cze 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Zapowiedzi

Przypomnieć generała…

17 listopada w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu odbędzie się siódme spotkanie z cyklu „W imię dobra wspólnego”, podczas którego przedstawiane są sylwetki wybitnych postaci zasłużonych dla Wielkopolski. W czasie tegorocznej uroczystości zaprezentowana zostanie postać generała Dezyderego Adama Chłapowskiego, którego 140 rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.

– Dezydery Adam Chłapowski był niezwykłą postacią, osiągającą sukcesy na wielu polach. Ten wybitny, wielokrotnie odznaczany oficer potrafił w sposób innowacyjny prowadzić swoje gospodarstwo, nieść pomoc, angażować się społecznie i politycznie. Całe swe długie, pracowite życie poświęcił służbie Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. Życiowe zamierzenia zrealizował dzięki niezachwianej postawie oraz rzetelnej pracy. Ten prekursor pracy organicznej, działacz społeczny, polityczny i waleczny żołnierz doskonale wpisuje się w poczet wybitnych postaci, którym Wielkopolska tak wiele zawdzięcza. Jako najstarszy z grona prezentowanych przez nas postaci dał przykład, co to znaczy być człowiekiem nieustającej służby, pokory, ale i głębokiej wiary. Tak więc po profesorze Stanisławie Kasznicy, Maksymilianie Jackowskim, profesorze Heliodorze Święcickim, Karolu Marcinkowskim i Karolu Libelcie przybliżamy jego postać – zapraszają organizatorzy “Fyndacja Co Pozostało?”.

W programie uroczystości m.in. msza w intencji generała. – Po niej sylwetkę generała przedstawi profesor Przemysław Matusik, historyk, wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Następnie chwila refleksji nad życiem i zasługami Dezyderego Chłapowskiego, opisana słowami współczesnych, m.in. przez ks. Floriana Stablewskiego, ks. Waleriana Kalinkę, w interpretacji Zbigniewa Grochala, aktora Teatru Nowego w Poznaniu. Spotkanie uświetni Poznański Chór Katedralny pod dyrekcją ks. prałata Szymona Daszkiewicza – informują organizatorzy, których misją jest upamiętnianie wybitnych postaci, które swoją postawą życiową udowodniły, że są wartości, które nigdy się nie dezaktualizują.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 4 listopada 2019


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum