MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Gminy

Puszczykowo

Władze:
Burmistrz Miasta
Andrzej Balcerek

Adres:
ul. Podleśna 4
62-040 Puszczykowo
tel. 61 8133 225

www.puszczykowo.pl
bip3.wokiss.pl/puszczykowo/bip.php

Miasto Puszczykowo z lotu ptaka

Gminy mają się czym pochwalić…
W maju 2020 roku obchodziliśmy 30-lecie samorządności w naszym kraju. Nie inaczej było w gminach powiatu poznańskiego. Na ich stronach internetowych można było wziąć udział w konkursach wiedzy czy też zobaczyć okolicznościowe filmy nawiązujące do wydarzeń sprzed lat. W sieci nie brakowało też archiwalnych fotografii, które najlepiej pokazują, jak zmieniło się nasze życie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jak wyglądała nasza rzeczywistość pod koniec XX wieku, a jak prezentuje się obecnie. Dla wielu, zwłaszcza młodych ludzi, takie porównania to świetna lekcja najnowszej historii.

Warto zatem pamiętać i przypominać, czego poszczególne samorządy dokonały, i jakie warunki do życia, do pracy, rekreacji i wypoczynku tworzyły mieszkańcom. W związku z tym zapytaliśmy w 17 urzędach gmin powiatu poznańskiego, z czego ich mieszkańcy mogą być najbardziej dumni i czym mogą się pochwalić? Wskazanie tego jednego, najważniejszego osiągnięcia nie było proste i oczywiste, bo wybierać trzeba było z wielu powstałych inwestycji, działań na rzecz obywateli czy też różnego rodzaju inicjatyw społecznych. Oto na co wskazano w Puszczykowie:

hala w PuszczykowiePuszczykowska hala widowiskowo-sportowa zachwyca nie tylko wyglądem, ale i możliwościami. Hala posiada pełnowymiarową płytę z boiskami do piłki ręcznej, koszykowej, siatkowej, a także – co w Puszczykowie znamienne – kortami do badmintona, osiem szatni, salę konferencyjną i fitness. Dzięki parametrom możliwe jest organizowanie w niej rozgrywek sportowych o randze międzynarodowej oraz dużych wydarzeń kulturalnych. Przyległy orlik lekkoatletyczny z bieżnią o długości 200 m, boiskiem ze sztuczną trawą, rzutnią do pchnięcia kulą, skocznią do skoku w dal oraz trybunami na ponad 100 osób otworzył nowe możliwości trenowania różnych dyscyplin w Puszczykowie.

Krótko o gminie….
Puszczykowo – to małe miasteczko o powierzchni 16,7 km kw. Urokliwie położone w dolinie Warty, otoczone jest Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Bliskość jezior i rzek, naturalne bogactwa lasów, czyste i zdrowe powietrze to warunki sprzyjające zarówno zdrowiu mieszkańców jak i rozwojowi turystyki. Dzieje Puszczykowa sięgać mają czasów ponoć bardzo odległych. Według starej legendy miał tu żyć ród Puszczyków wiodących w kniejach żywot myśliwych i bartników. Przewodzić miał mu książę Luboń, którego siostra, piękna Sławka miała być jedną z dworek księcia Mieszka I. Kiedy Polska przyjęła chrześcijaństwo, pogan nie chcących przyjąć nowej wiary odsunięto od wpływów na dworze, a pogańską Sławkę odesłano do domu. Wtedy to ród Puszczyków miał zbuntować się przeciwko Mieszkowi I, i w bitwie jaka rozegrała się w lesie za dzisiejszym kościołem pw. Matki Boskiej Wniebowziętej ponieść klęskę.

Dzisiejsze Puszczykowo to miasteczko nietypowe, różniące się od innych, małych miejscowości Wielkopolski. Nie ma tu bowiem typowego rynku, a nawierzchnię asfaltową mają tylko ulice przelotowe. Brakuje też przemysłu. Wiąże się z tym najmniejszy spośród miast województwa odsetek zatrudnionych w sferze produkcji materialnej. Większa część mieszkańców dojeżdża do pracy do pobliskich miast: Poznania, Lubonia i Mosiny.

Także nietypowa jest zabudowa mieszkaniowa – luźno rozrzucone wille w dużych ogrodach. Początek zabudowy willowej, tak charakterystycznej dla miejscowości tworzących dzisiejsze miasteczko, datuje się na schyłek XIX wieku. Do dnia dzisiejszego zachowało się w mieście sporo domów i pensjonatów z przełomu XIX i XX wieku. Najstarszym z nich jest znajdujący się u zbiegu ulic Cienistej i Poznańskiej pensjonat ” Jadwinówka “. Aby umożliwić coraz liczniej tu osiadającym się dojazd do Poznania, przy istniejącej od 1856 roku linii kolejowej (prowadzącej do Wrocławia) zbudowano budynki stacyjne. W roku 1901 drewniany, z wieżyczką zegarową i tunelem pod torami w Puszczykowie, a w roku 1911 murowany w Puszczykówku. Oba uznane zostały za zabytkowe. Nie są jednak budowlami wybitnymi architektonicznie. Jednakże budynek stacji kolejowej Puszczykowo, dzięki swej nietypowej dekoracji prezentuje unikalny w Wielkopolsce przykład budowli dworcowej typowej miejscowości wypoczynkowej.

Miłośnicy egzotycznych wypraw koniecznie powinni zobaczyć Muzeum Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera. Pracownia powstała w miejscu gdzie w 1948 roku zamieszkał w willi przy ul. Słowackiego 1 Arkady Fiedler, wielki podróżnik i pisarz, twórca bardzo zasłużony dla polskiej literatury. Stąd wyruszał w swe egzotyczne podróże. Muzeum spełnia nie tylko rolę poznawczą biografii pisarza, ale też prezentuje bogate zbiory przyrodnicze i etnograficzne przywiezione z dalekich krajów. Jest to miejsce, w którym ciągle dzieje się coś ciekawego. Przybywa w nim interesujących eksponatów, jak chociażby położona tuż przy wejściu, zbudowana w początkach naszego stulecia kopia egipskiej piramidy.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 6 lutego 2014