Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez

Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa ulegać zmianom mogą terminy imprez, o których informujemy w Prasowej Powiatowej17. oraz na www.powiat.poznan.pl. Po szczegóły prosimy zwracać się bezpośrednio do organizatorów.

<< Kwi 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Pyra królowała w Szreniawie

Prawdziwe tłumy zjawiły się w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie na imprezie plenerowej pod hasłem „Poznańska Pyra”. W jej trakcie, jak sama nazwa wskazuje, królowała pyra. Można było zatem m.in. zobaczyć tradycyjne metody zbioru ziemniaków, w których bezpośredni udział wzięli uczestnicy festynu, była też prezentacja zabytkowych maszyn do zbioru ziemniaków, występy artystyczne oraz stoiska lokalnych rękodzielników. Nie zabrakło rzecz jasna wielu atrakcji kulinarnych.

Imprezie towarzyszył też konkurs na „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego – Smak Pyry”. – Miał on na celu wyłonienie i nagrodzenie najlepszych produktów i przetworów kulinarnych pochodzących z terenu powiatu poznańskiego. Specjalna kapituła, w skład której weszli krytycy kulinarni, eksperci smaku i znawcy kuchni, oceniali je w dwóch kategoriach. Pierwsza to ziemniaki jako produkt, druga dotyczyła potraw z ziemniaka – mówi Jan Babczyszyn, producent konkursu.

W tej kulinarnej rywalizacji wzięli udział producenci, przetwórcy, restauracje, gospodarstwa agroturystyczne i inne zakłady gastronomiczne. Wszyscy oni otrzymali tytuły i logo „Smak Powiatu Poznańskiego”. Dodajmy jednak, że największą furorę zrobiły… lody z pyry i pączki z pyry. Konkurs „Smak Pyry” to początek większego projektu. – Już wkrótce powstanie Szlak Kulinarny Powiatu Poznańskiego. Jego centrum będzie się znajdować w odtwarzanym przez nas Dworze w Skrzynkach – zdradził podczas niedawnej konferencji prasowej starosta poznański Jan Grabkowski, który patronował imprezie.

Tytuły „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego – Smak Pyry 2019” przyznano następującym produktom:

• ZPHU Jafernik Paweł z Kórnika za lody z pyry
• Restauracja LOFT 46 z Kórnika za kiszkę ziemniaczaną
• Jacek Bany „To Nie Piekarnia” za chleb z kartoflami
• KGW Błażejewo za Ziemniaczane pączki na słodko z jabłkiem
• KGW Błażejewo za ziemniaki pieczone ze śledziem
• Wanda Szafrańska Kozi Raj z Promna za pyry z gzikiem kozim
• Maciej Pomes Catering z Puszczykowa za szare pierogi
• KGW Szreniawa za bambrzoka z boczkiem
• KGW Szreniawa za placki ziemniaczane
• Karczma Regina Klawińska ze Szreniawy za plyndze Reni

Zdjęcia: Weronika Gospodarek, Maciej Pawlik

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 6 października 2019


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum