MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



W mediach o nas

Ranking samorządów (09.04.2019)

Logo Forbes

Co łączy malutką Dobrą Szczecińską z wielką Warszawą? Wygrana w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce za 2018 r., który został zaprezentowany na V Europejskim Kongresie Samorządów w Krakowie.

Zestawienie samorządów, które najlepiej zarządzają swoimi finansami zostało opracowane z inicjatywy Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, organizatora Kongresu przez ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autorzy raportu prześledzili finanse każdego polskiego samorządu, definiując wcześniej siedem kluczowych wskaźników. Zwrócono więc uwagę między innymi na udział dochodów własnych badanych samorządów w ich dochodzie ogółem, wielkość wydatków inwestycyjnych, udział środków europejskich w wydatkach ogółem i zadłużenie samorządów.

Samorządy zostały przy tym podzielone na pięć kategorii – gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie. W każdej z tych kategorii wyłonione zwycięzcę – bezpośrednie porównywanie jakości zarządzania finansami w małej gminy wiejskiej z operacjami w dużej gminie miejskiej lub powiatem nie ma sensu.

I tak w grupie 1548 gmin wiejskich najlepszy wynik uzyskała Dobra Szczecińska z województwa zachodniopomorskiego. Wśród 628 gmin miejsko-wiejskich wygrała Konstancin-Jeziorna z województwa mazowieckiego. Podkowa Leśna została z kolei zwycięzcą rankingu 236 gmin miejskich., a Warszawa wśród 66 miast na prawach powiatu. W grupie 314 powiatów miejskich najlepszy okazał się powiat poznański.

Przy okazji prezentacji wyników Rankingu na Kongresie Samorządów skomentowano również kondycję finansową polskich samorządów. I tak, zdaniem Grażyny Wróblewskiej, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu kondycja finansowa samorządów jest dobra, o czym świadczą dane liczbowe – w 2018 roku – przy planowanym deficycie ponad 22 mld złotych – budżety samorządów terytorialnych udało się zamknąć z wynikiem na poziomie 7 mld złotych.

Krzysztofa Surówka, prorektor ds. kształcenia i studentów, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie powiedział natomiast, że obecna sytuacja samorządów terytorialnych jest dobra jeżeli chodzi o finansowanie bieżących zadań, natomiast finansowanie działań związanych z rozwojem wciąż jest problematyczne.

Forbes

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 10 kwietnia 2019