Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Renesansowo w Lusowie
23 kwietnia w kościele pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie odbył się koncert pt. „Renesans na głosy i smyczki”. Był to pierwszy koncert z zapowiadanego cyklu „1050 lat muzyki w Polsce” zorganizowanego przez Fundację Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego „Europejczyk”, a współfinansowany przez Powiat Poznański. W koncercie wzięli udział: Chór Kameralny Arsis pod dyrekcją Karoliny Piotrowskiej-Sobczak, Kwartet Złotnicki, Jan Bałaban – skrzypce oraz Anna Haas-Niewiedział – klawesyn. Koncert prowadził Piotr Niewiedział.
Słuchacze mieli wyjątkową okazję zapoznać się z rzadko wykonywanymi arcydziełami muzyki epoki renesansu. Głównie eksponowany był renesans polski, ale zostały również wykonane utwory przedstawicieli renesansu włoskiego i angielskiego. We wspaniałym wnętrzu kościoła w Lusowie zjawiskowo zabrzmiały szczególnie utwory Wacława z Szamotuł oraz psalmy Jana Kochanowskiego przepięknie i bogato ubrane w dźwięki wybitnego polskiego kompozytora renesansu, Mikołaja Gomółkę.
Chór Kameralny ARSIS pod dyrekcją Karoliny Piotrowskiej-Sobczak stanął na wysokości zadania i te wyjątkowe utwory zaprezentował z niezwykłą pasją i zaangażowaniem co zostało przyjęte przez publiczność gromkim aplauzem. Dzięki ekspresyjnemu wykonaniu chóru Arsis muzyka tak odległej epoki została w ciekawy sposób przybliżona współczesnemu słuchaczowi i niejednego z nich przekonała o pięknie i niewątpliwym uroku tamtych dzieł.
Śpiewacy Chóru Arsis to mieszkańcy Gminy Czerwonak, dla których poświęcenie wolnego czasu na doskonalenie i przyswajanie ciągle nowego repertuaru wynika z ich ogromnego umiłowania do śpiewu. Cały koncert wzbogacony pięknym słowem prowadzącego Piotra Niewiedziała oraz prezentacją multimedialną przypomniał słuchaczom bogactwo renesansu i wprowadził w nastrój epoki.
Autor: Katarzyna Dzięcioł