Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Lut 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Renowacja dworca zakończona

Zakończono prace renowacyjne elewacji zewnętrznej drewnianego, zabytkowego budynku byłego dworca kolejowego w Puszczykowie. – Trwały one sześć lat, więc w tym przypadku adekwatne będzie stwierdzenie, że koniec wieńczy dzieło – mówił starosta poznański Jan Grabkowski, który uczestniczył w uroczystym podsumowaniu prac. – Przyznaję, że kiedy te sześć lat temu zaczynaliśmy renowację, od remontu nieczynnego wówczas zegara, nie przypuszczałem, że końcowy efekt będzie tak wspaniały – dodał.

W trakcie kolejnych lat, przy wsparciu powiatu poznańskiego, dokonano renowacji drewnianej konstrukcji wieży zegarowej oraz okien, wyremontowano kominy, instalację odgromową i elektryczną, a całość prac zakończyła, prowadzona w kilku etapach, renowacja elewacji zewnętrznej. – W sumie na ten projekt wydaliśmy 135 tysięcy złotych. Pieniądze przekazywaliśmy chętnie, ponieważ widzieliśmy zaangażowanie i determinację prywatnych właścicieli obiektu. Wsparcie finansowe udzieliły także władze gminy – podkreślił Jan Grabkowski.

Starosta poznański stwierdził też, że przykład drewnianego dworca kolejowego w Puszczykowie doskonale pokazuje, że warto dbać o zabytki. I to nie tylko te najbardziej znane i rozpoznawalne. – Ten dworzec na pewno jest wyjątkowy i świetnie komponuje się z odnowioną stacją oraz całym otoczeniem, w jakim się znajduje. Przecież to właśnie na tym dworcu, przed laty, wysiadało się i szło na plażę nad Wartą – przypomniał Jan Grabkowski. O wyjątkowości miejsca mówił również Wiesław Biegański, powiatowy konserwator zabytków.

– To ważne, aby dbać o tego typu zabytki. Nieco mniejsze, ale za to bardzo charakterystyczne. Chciałbym też przypomnieć, że nasze prace przy drewnianym budynku byłego dworca kolejowego w Puszczykowie zostały już docenione, ponieważ jakiś czas temu ten obiekt otrzymał prestiżową nagrodę Zabytek Zadbany. Przyznano ją właśnie za wyjątkową charakterystykę dworca i zakres prac, które zostały wówczas wykonane. Nie ukrywam, że zgłosimy ten obiekt do kolejnej, najnowszej edycji tego konkursu – powiedział Wiesław Biegański.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 września 2019


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum