Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Instagram
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Sty 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

W kwartalniku o powiecie

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z lekturą ogólnopolskiego kwartalnika „Renowacje i Zabytki” nr 4/2019 poświęconego wybranym obiektom zabytkowym powiatu poznańskiego. W nowym numerze czasopisma autorzy artykułów ukazują dzieje zachowanych reliktów przeszłości i odsłaniają obrazy miejsc nierozerwalnie związanych z wielowiekową historią i kulturą regionu. Celem prezentowanej publikacji jest bliższe poznanie opisywanych zabytków i zaproszenie do ich zobaczenia.

Powiat poznański może szczycić się z lokalizacji dwóch Pomników Historii. Są to zespół zamkowy w Korniku oraz zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie. W corocznym, ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany” organizowanym przez Generalnego Konserwatora Zabytków, w ostatnim 10-leciu obiekty zabytkowe powiatu zostały wyróżnione lub mianowane laureatami. To zespół pałacowy w Gułtowach, Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach, drewniany dworzec kolejowy w Puszczykówku, pałac w Rogalinie, zespół pałacowy w Jankowicach oraz wieża wodociągowa w Biedrusku.

Wyjątkową rolę w lokalnym krajobrazie kulturowym i krajoznawczym powiatu poznańskiego spełniają liczne drewniane kościoły, które stanowią świadectwo trwającej historii oryginalnego budownictwa w Wielkopolsce. Doniosły rozwój ciągłości osadnictwa odzwierciedlają spektakularne przykłady monumentalnych dzieł dawnej sztuki budownictwa obronnego, będące przeżytkami słowiańskich grodów występujące m.in. w Bninie, Górze, Kociałkowej Górce, Trzeku i Wiktorowie. Do interesujących poznawczo obiektów zabytkowych należy zaliczyć także budynki architektury przemysłowej w Luboniu oraz kompleks zabudowy w Ludwikowie stanowiący zespół sanatoryjny.

Polecamy zatem uwadze aktualny nr 4/2019 wydawnictwa ,,Renowacje i Zabytki” zawierający bogate opisy, archiwalne ilustracje oraz współczesną oprawę fotograficzną. Bieżący numer “Renowacji i Zabytków” zakupić można w salonach Empik, salonikach Inmedio, placówkach Ruch, księgarniach technicznych i naukowych, a także można go zamówić na stronie “Renowacji i zabytków”.

Autor: Agata Karwecka

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 stycznia 2020


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum