Logo zbiórki dla powodzianNapis opłaty urzędowe on lineLink do youtube

Rodzina Ifflandów w Skrzynkach

W dniach 11-14 sierpnia gośćmi w Skrzynkach byli potomkowie rodziny Iffland, pierwszych właścicieli zabytkowego Dworu Skrzynki. Gero i Walter Iffland zaprosili swoich najbliższych, m.in. kuzynów z rodziny von Tempelhoff oraz przyjaciół do wspólnego świętowania 85. urodzin Gero oraz 60. urodzin jego córki, Dagmar. To kolejna, trzecia już ich wizyta, lecz pierwsza od otwarcia obiektu w lipcu zeszłego roku. Dwór znów ich zachwycił swoją urodą, spokojem, smakiem, a także na powitanie barwnym festiwalem sztuki ludowej, który odbywał się w niedzielne popołudnie na palcu animacji.

Warto przypomnieć, że historia obiektu sięga końca XIX wieku. Zbudowany został przez niemiecką rodzinę Ifflandów, która zarządzała folwarkiem do 1945 roku. Po II wojnie światowej majątek znacjonalizowano. Pierwszą modernizację obiektu przeprowadzono w latach 1986-1990 i następnie służył jako ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od 2015 roku dwór jest własnością powiatu poznańskiego, który w latach 2019-2022 ze własnych środków kompleksowo obiekt odrestaurował .

Dwór Skrzynki jest obecnie siedzibą Instytutu Skrzynki – Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Instytut to samorządowa instytucja kultury, która powołana została przez powiat poznański w 2021 roku, zaś sam dwór został zaadaptowany na ośrodek konferencyjno-szkoleniowy, gdzie działają także Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego, galeria fotografii (Galeria Skrzynki), restauracja oraz pokoje noclegowe. Dwór jest członkiem Szlaku Kulinarnego “Smaki Powiatu Poznańskiego”.

W przyziemiu dworu znajduje się Sala Pamięci i Tradycji, w której znajduje się między innymi wystawa zdjęć obiektu z różnych okresów oraz artefaktów przekazanych przez potomków Ifflandów, a związanych z ich rodziną. Wielbicieli wielkopolskiej kuchni, spacerów po parku, muzycznej uczty i charyzmatycznych, zabytkowych budowli zapraszamy w każdy weekend, gdy dzieje się tu najwięcej: aktualna oferta dostępna jest na stronie www.dworskrzynki.pl.

Przygotował: Instytut Skrzynki

Rodzina Ifflandów w Skrzynkach