MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Rodzina potrzebna od zaraz

grafika

– Rodzicielstwo zastępcze to jedna z najpiękniejszych misji jaką może podjąć człowiek. Przyjąć do własnej rodziny dziecko. Ofiarować mu swą miłość, troskę, bezpieczeństwo, ciepło,  rodzicielskie uczucia, których nie miało szczęścia doświadczyć – mówi Anna Czerniak z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. – Wszystko to pomaga mu wejść w dorosłe życie i stać się mądrym, dobrym i życzliwym człowiekiem – dodaje. W poniedziałek 27 maja rozpoczyna się Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego.

339 rodzin zastępczych z powiatu poznańskiego dało dach nad głową 475 dzieciom. W tej grupie jest 188 rodzin zastępczych spokrewnionych, 132 niezawodowe i 19 zawodowych, wśród których 3 pełnią funkcję pogotowia rodzinnego. To jednak nadal kropla w morzu potrzeb. – Dzieci oczekujących opieki i wsparcia przybywa, a kandydatów na rodziny zastępcze nieustannie brakuje – stwierdza Anna Czerniak. – Warto wiedzieć, że rodzina zastępcza to nie adopcja. To miejsce tymczasowego pobytu dziecka, które dzięki temu ma szansę wychowywać się w środowisku zbliżonym do naturalnego do momentu wyjścia rodziców biologicznych z trudnej sytuacji – podkreśla.

– Temat rodzicielstwa zastępczego jest dla nas bardzo ważny. Dlatego staramy się, aby osoby, które podejmują się tak ważnej roli miały pomoc ze strony fachowców. W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie ich nie brakuje – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Zależy nam, by dzieci po trudnych życiowych przejściach miały szansę na prawidłowy i zdrowy rozwój. Dlatego nie szczędzimy pieniędzy na tworzenie jak najlepszych warunków dla tych młodych osób. Niedawno wybudowaliśmy nowy Dom dziecka w Jasinie w gminie Swarzędz, obecnie planujemy kupić dom dla rodziny, która od 20 lat prowadzi pogotowie opiekuńcze – dodaje.

Obecnie na docelową rodzinę zastępczą czeka 31 dzieci. Więcej informacji na temat pieczy zastępczej można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, mieszczącym się przy ul. Słowackiego 8 w Poznaniu, a także pod numerami telefonu: 61 226 92 06, 61 841 07 10 lub na stronie internetowej www.pcpr.powiat.poznan.pl, w zakładce piecza zastępcza.

Czym zatem jest rodzinna piecza zastępcza?
To rodziny zastępcze spokrewnione (dziadkowie, rodzeństwo), rodziny zastępcze niezawodowe (osoby obce lub spokrewnione w tzw. linii bocznej, np. wujostwo) oraz te najbardziej pożądane – rodziny zastępcze zawodowe, w tym pełniące funkcję pogotowia rodzinnego, rodzinnego domu dziecka lub rodziny specjalistycznej.

Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny zastępcze?
Jest im oferowana pomoc koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, specjalistów pracy z rodziną, pracowników socjalnych, psychologów, radców prawnych, rodzin pomocowych, osób wspomagających opiekę nad dziećmi i przy pracach domowych. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie daje oparcie w formie poradnictwa, grup wsparcia, wolontariatu, szkoleń podnoszących kompetencje.

Rodziny zastępcze, za pośrednictwem PCPR, otrzymują comiesięczną pomoc finansową na każde dziecko. A także dodatek do świadczenia w przypadku jego niepełnosprawności, dofinansowanie do wypoczynku, świadczenie na pokrycie niezbędnych kosztów związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka lub z wystąpieniem zdarzeń losowych. Rodzina zastępcza niezawodowa i zawodowa może uzyskać pieniądze na utrzymanie lub remont mieszkania. Rodziny zastępcze zawodowe otrzymują także miesięczne wynagrodzenie za pełnienie tej funkcji.

Domy dziecka
Ważnym filarem pieczy zastępczej w powiecie poznańskim są placówki opiekuńczo – wychowawcze, których jest 5. Są nimi Dom Rodzinny w Swarzędzu, Dom Dziecka w Kórniku-Bninie, Dom Dziecka nr 2 w Kórniku-Bninie, Ośrodek Wspomagania Rodziny w Kobylnicy oraz Ośrodek Wspomagania Rodziny w Jasinie. Łącznie może w nich mieszkać 64 dzieci. W tym roku zaplanowano piknik z okazji „Dnia Rodzicielstwa Zastępczego”, na który zapraszane są rodziny zastępcze. Jest on formą podziękowania za ich trud i poświęcenie w opiece nad najmłodszymi mieszkańcami regionu. Tym razem wydarzenie zaplanowano 8 czerwca na terenie Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach.

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz

grafika

Poniżej QR kod do strony Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

kod

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 maja 2024