MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Rozmawiamy o powietrzu

W ramach  akcji „Nie dla smogu – czysty powiat” we wtorek, 15 listopada, w redakcji „Głosu Wielkopolskiego” odbyła się debata, podczas której przedstawiciele powiatu oraz firmy Veolia Energia Poznań opowiadali o tym jak walczyć z niską emisją i smogiem w aglomeracji poznańskiej.

Przekroczenia szkodliwych, rakotwórczych substancji, zwłaszcza pyłu PM10, niska emisja, powodująca, iż wdychane powietrze zatrute jest substancjami, które wydobywają się często z palonych śmieci – to kwestie, w których warto wspólnie szukać rozwiązań. Co nam grozi oraz jak temu zaradzić  – na łamach piątkowego wydania “Głosu Wielkopolskiego” rozmawiają m.in. Jan Grabkowski – starosta poznański oraz Tomasz Łubiński – wicestarosta poznański.

Walkę ze smogiem rozpoczynamy od edukacji ekologicznej powiatu (Głos Wielkopolki, 15 listopada 2016 roku)

O akcji Nie dla smogu – czysty powiat

 

 

 

Zdjęcia: Adrian Wykrota, Głos Wielkopolski

 

Za obecny stan jakości powietrza odpowiedzialna jest bowiem w głównej mierze tzw. niska emisja pochodząca przede wszystkim z sektora bytowo-komunalnego, obejmującego zarówno indywidualne źródła wytwarzania ciepła i przygotowania ciepłej wody, jak również małe ciepłownie komunalne, a także transport. Paleniska domowe są zlokalizowane blisko siedzib ludzkich, dlatego ich wpływ na zdrowie jest relatywnie największy. Warunki spalania w domowych kotłach i piecach są mniej korzystne niż w dużych źródłach energetycznych chociażby ze względu na brak urządzeń redukujących emisję.

W ogrzewaniu pomieszczeń wyraźnie dominują paliwa stałe oraz ciepło sieciowe. W 19,2% gospodarstw stosowane były najbardziej tradycyjne urządzenia grzewcze, tzn. pieców pomieszczeniach, głównie piece kaflowe. W 7% gospodarstw domowych wykorzystujących paliwa stałe używano kominków, przeważnie z wkładem zamkniętym. W pozostałych 0,6% gospodarstw jedynym urządzeniem grzewczym były kuchnie na paliwa stałe. Dwa najważniejsze i najpowszechniej stosowane paliwa stałe to węgiel kamienny i drewno opałowe, a pozostałe paliwa (inne rodzaje biomasy, węgiel brunatny, koks) były rzadziej stosowane. Węgiel kamienny i drewno opałowe zużywane są zazwyczaj jednocześnie lub zamiennie w tych samych kotłach i piecach.

Ciepło sieciowe zużywało 41,5% wszystkich gospodarstw domowych. Wśród odbiorców ciepła z sieci zdecydowanie przeważali mieszkańcy bloków, a jego stosowanie w domach jednorodzinnych było niewielkie. Sporadycznie występowały również urządzenia solarne oraz pompy ciepła stosowane do ogrzewania pomieszczeń. W badaniu zidentyfikowano 0,07% gospodarstw ogrzewanych energią słoneczną oraz 0,05% gospodarstw użytkujących pompy ciepła. /dane GUS za 2012 rok/

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 16 listopada 2016