MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi

Rzeźba stolarza w Swarzędzu

kolaż rzeźb stolarzy w Swarzędzu

W Swarzędzu – mieście znanym z rzemiosła stolarskiego – powstał cykl rzeźb miejskich. Pierwsza pojawiła się we wrześniu 2021 roku. Wszystkie przedstawiają stolarzy w różnorodnych sytuacjach, wyposażonych w narzędzia typowe dla tego zawodu. Autorem figur swarzędzkich stolarzy jest Jan Śliwiński – absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, artysta rzeźbiarz i wykonawca rekonstrukcji historycznych.

Obecnie w przestrzeni miasta stoją cztery rzeźby, a kolejna już niebawem pojawi się przy budynku Ośrodka Kultury w Swarzędzu przy ul. Poznańskiej 14. Uroczyste odsłonięcie rzeźby odbędzie się w niedzielę 30 czerwca, o godzinie 12:00. Kogo będzie przedstawiała? To niespodzianka. Podpowiedzią niech będzie fakt, że prezentacji nowej rzeźby towarzyszyć będzie występ muzyka grającego na… prawdziwej pile.

W powszechnej świadomości Swarzędz łączy się z meblami. To tutaj działał m.in.: Antoni Tabaka – twórca najnowocześniejszej fabryki mebli w Polsce międzywojennej, późniejszego zakładu słynnych Swarzędzkich Fabryk Mebli. Obecnie dawne tradycje kontynuują rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Stolarzy Swarzędzkich, którzy regularnie ozdabiają ulice miasta nietypowymi meblami miejskimi.

Finałem zwiedzania jest nowoczesna ekspozycja Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, gdzie w Strefie Stolarza można zobaczyć tradycyjny warsztat stolarski, poznać gwarowe nazwy narzędzi i zbudować wirtualne krzesło. Stolarskie tradycje miasta najlepiej poznawać w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki. W tej dostępnej nieodpłatnie placówce, mieszczącej się w odrestaurowanej remizie strażackiej, prezentowana jest nowoczesna ekspozycja ukazująca dzieje miasta. Znacząca część wystawy dotyczy meblowych tradycji Swarzędza. Wizyta w Centrum to doskonała okazja, by w Strefie Stolarza zobaczyć tradycyjny warsztat stolarski sprzed stu lat, poznać gwarowe nazwy narzędzi, a nawet spróbować swoich sił w budowaniu wirtualnego krzesła..

Gdzie znaleźć rzeźby swarzędzkich stolarzy:

  • Stolarz z heblem: przy skrzyżowaniu ulic Cieszkowskiego i Wrzesińskiej, przed budynkiem Cechu Stolarzy Swarzędzkich, pod ogromnym krzesłem w rozmiarze XXL (ul. Wrzesińska 41).
  • Stolarz wbiegający do budynku ratusza na swarzędzkim rynku, trzymający pod ręką teczkę z projektami mebli (ul. Rynek 1)
  • Uczeń stolarski – przed budynkiem przedszkola „Miś Uszatek” (os. Czwartaków 8).
  • Stolarz piłujący drewnianą ławkę (pl. Niezłomnych),
  • Tajemnicza nowa rzeźba, która pojawi się 30 czerwca przy budynku Ośrodka Kultury w Swarzędzu (ul. Poznańska 14).

 

kolaż rzeźb stolarzy w Swarzędzu

Informacja: Izabela Paprzycka, Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu

 

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 27 czerwca 2024