MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Schronisko ma już 5 lat

schronisko w skałowie

4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Tego właśnie dnia, tyle tylko, że w 2015 roku otwarto też Schronisko dla Zwierząt w Skałowie. Placówkę zbudowało i finansuje dziesięć gmin powiatu poznańskiego, a także gmina Nekla. – Ktoś powie, że bezdomne psy i koty to nie problem. Ale kiedy takie zwierzę błąka się po ulicy, to ktoś musi się nim zająć. Zwierzęta do Skałowa przywożone są przez służby gminne. W sumie, przez te pięć lat przyjęliśmy 2820 zwierzaków, najwięcej z gminy Swarzędz 743 – mówi Paweł Kubiak, dyrektor Schroniska. – Nowy dom znaleźliśmy dla 2100 zwierząt i to jest bardzo dobry wynik. Te statystyki podkreślają sens naszej działalności – dodaje.

Schronisko w Skałowie spełnia także wiele innych funkcji. Na jego terenie prowadzony jest m.in. hotel dla psów. W okresie wakacyjnym jest nim ogromne zainteresowanie. – Czasami brakuje nawet miejsc. Hotel działa identycznie jak hotele dla ludzi. Jego standard jest wysoki a ceny nie są wygórowane – wyjaśnia Paweł Kubiak. – Jako były nauczyciel i dyrektor szkoły doceniam rolę edukacji. Dlatego prowadzimy różnego rodzaju akcje edukacyjne, wspierane m.in. przez powiat poznański. W placówce posiadamy dużą salę edukacyjną, w której prowadzimy zajęcia z dziećmi i młodzieżą, zdarzają się także studenci. Uczymy ich postępowania ze zwierzętami, oprowadzamy po schronisku. Korzystając z okazji zapraszam szkoły do skorzystania z naszej oferty – dodaje.

schronisko w skałowie

W Skałowie od dwóch lata działa również krematorium dla zwierząt i cmentarz. – Pożegnanie z ukochanym zwierzakiem jest zawsze bardzo trudne. Co zrobić z nim po śmierci? Przed takim dylematem staje każdy właściciel zwierząt domowych. Jedno jest pewne, nie wolno ich samowolnie zakopać. Zakaz ten dotyczy nie tylko terenów publicznych, jak las czy park, ale także własnej działki. Specjalistyczne firmy zajmujące się utylizacją zwierząt domowych traktują zwłoki naszych pupili tak jak odpady. Nasza oferta to godne pożegnanie swojego przyjaciela, który bardzo często jest prawdziwym członkiem rodziny. Proponujemy np. kremację indywidualną. Jest wtedy możliwość zabrania urny z prochami ze sobą lub umieszczenia prochów w indywidualnym grobie na terenie schroniska w Skałowie – mówi dyrektor placówki.

Schronisko w Skałowie ma do dyspozycji przeszło 5 hektarów terenu. – Dzięki posiadaniu tak dużego terenu proponujemy właścicielom czworonogów miejsce do bezpiecznego spacerowania. Działa u nas tzw. wybiegalnia, z której mogą korzystać wszyscy mieszkańcy pobliskich gmin. Zwłaszcza w weekendy przyjeżdża do nas mnóstwo ludzi ze swymi pieskami. Na jej terenie odbywają się także szkolenia Związku Kynologicznego i zajęcia psów sportowych, jest staw z czystą wodą w którym nasi podopieczni mogą się wykąpać – informuje Paweł Kubiak.

schronisko w skałowie

Czego zatem można życzyć jubilatowi? – Przede wszystkim jak najmniej zwierząt przybywających do schroniska i jak największej liczby adoptowanych. Także dalszej tak owocnej współpracy z samorządami gmin tworzących nasz związek i służbami gminnymi. Liczę, że nasz zespół pracowniczy nadal będzie tak oddany i niezastąpiony wraz z niestrudzonym zespołem młodzieżowych i dorosłych wolontariuszy. Liczę także na dalszą współpracę ze sponsorami i darczyńcami.  Jednocześnie chciałbym poprosić wszystkich naszych przyjaciół o wsparcie w formie karmy, ponieważ czas pandemii spowodował opróżnienie naszych zapasów. Chętnie przyjmujemy także wszelkiego rodzaju ręczniki, pościel i małe kocyki – mówi dyrektor.

Na wsparcie oczekuje 187 psów i kotów aktualnie przebywających w placówce. Schronisko dla Zwierząt w Skałowie można także wesprzeć przekazując dowolną kwotę na konto Stowarzyszenia Przyjaciół Schroniska dla Zwierząt w Skałowie lub przekazać 1% podatku dochodowego. Więcej informacji na stronie placówki lub na jej facebookowym profilu.

schronisko w skałowieschronisko w skałowie plakatschronisko w skałowie plakat

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 9 października 2020