MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Seria o siostrach bezkonkurencyjna

książki

Lucinda Riley jest najbardziej lubianą autorką powieści w powiecie poznańskim. Tak wynika z zestawienia najczęściej wypożyczanych książek, które podała Biblioteka Publiczna w Swarzędzu, realizująca jednocześnie zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej.

– Najchętniej wypożyczaną książką wśród naszych czytelników był jej pierwszy tom z serii o siedmiu siostrach pt. „Siedem sióstr”. Na kolejnych miejscach znalazły się inne książki tej autorki, takie jak „Róża północy”, „Sekret Heleny” czy „Zaginiona siostra”.  Z thrillerów psychologicznych najczęściej wypożyczana była „Terapeutka” brytyjskiej autorki B.A. Paris. Książki tych pisarek były także najczęściej wypożyczane w ubiegłym roku. Z  literatury rodzimej czytelnicy najchętniej sięgali po pozycje Krystyny Mirek. Wśród dzieci najchętniej wypożyczana były pełne humoru „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek i kultowa już „Szkoła latania” Janusza Christy o przygodach Kajko i Kokosza – mówi Anna Walkowiak-Osowska z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu.

W czołowej dziesiątce tegorocznego podsumowania znalazło się aż pięć pozycji podpisanych nazwiskiem Lucinda Riley. To i tak mniej niż w ubiegłym roku, bo wówczas w podobnym zestawieniu było ich aż siedem! Nie jest to przypadek, ponieważ dzieła tej urodzonej w Irlandii Północnej i zmarłej przed dwoma laty autorki cieszą się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Zwłaszcza wśród pań, lubiących prozę obyczajową. „Magiczna i urzekająca książka z rysem historycznym w tle”. „Nigdy nie pomyślałabym, że wchłonie mnie powieść obyczajowa” – to tylko dwa pierwsze z brzegu komentarze na temat „Siedmiu sióstr”, jakie można przeczytać na bardzo popularnej wśród miłośników książek stronie „Lubimy czytać”.

książki

Co jeszcze chętnie wypożyczaliśmy? – Poza książkami z rankingowej dziesiątki czytelnicy z chęcią sięgali po powieści Kristin Harmel, Kristin Hannah, Barbary Wysoczańskiej i thrillery Alicji Sinickiej – wylicza Anna Walkowiak-Osowska. A jak wygląda stan czytelnictwa w naszym kraju?  Niestety, najnowsze badania przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową wskazują, że czytanie książek nadal nie jest najpopularniejszą rozrywką Polaków. Z tej analizy wynika, że w okresie od kwietnia 2021 do marca 2022 co najmniej jedną książkę przeczytało tylko 38 procent naszych rodaków Polaków. – Po delikatnym wzroście, jaki nastąpił w okresie pandemii, wyniki te powróciły do stanu sprzed dwóch lat – czytamy w raporcie. Na niskim poziomie jest zwłaszcza czytelnictwo wśród osób starszych.

Cieszyć może natomiast wzrost czytelnictwa nastolatków. Aż 72 procent badanych w tej grupie wiekowej przyznaje, że chętnie kupuje lub wypożycza książki. Aż 18 procent deklarowało czytanie siedmiu i więcej książek w roku. To napawa optymizmem, bo w tej chwili pod względem czytelnictwa, Polska na tle innych krajów prezentuje się bardzo słabo. Na świece najwięcej czasu na czytaniu spędzają w Indiach, Tajlandii i Chinach. W Europie pod tym względem liderami są Czesi, co nie jest żadną niespodzianka, bo to kraj od lat pozostający na czele tej klasyfikacji. Bardzo dużo czyta się również w Szwecji. Lepsi od nas są również Francuzi czy Węgrzy. Mamy więc na tym polu jeszcze wiele do zrobienia. 

Najchętniej wypożyczane książki w Bibliotece Publicznej w Swarzędzu
okładka ksiązki1. Lucinda Riley, „Siedem sióstr”
2. Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”
3. Lucinda Riley „Róża północy”
4. Lucinda Riley „Zaginiona siostra”
5. B.A. Paris „Terapeutka”
6. Janusz Christa „Szkoła latania”
7. B.A. Paris „Na skraju załamania”
8. Lucinda Riley „Sekret Heleny”
9. Krystna Mirek „Wszystkie kolory nieba”
10. Lucinda Riley „Siostra słońca”.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 grudnia 2023