MenuMenu główne
Powiat PoznańskiZapowiedzi

Skarby Koprasa w Skrzynkach

grafika

Zapraszamy do Dworu Skrzynki na nowy cykl spotkań “Skrzynki Pełne Skarbów”, w czasie których będzie okazja do poznawania kolekcjonerów i pasjonatów. W trakcie tych otwartych spotkań będą mogli opowiedzieć o swoich kolekcjach, o początkach pasji, o najcenniejszych elementach zbiorów.

Kolekcje bywają bardzo różne: mogą to być drogie zbiory dzieł sztuki, a niekiedy pełne pudła i szuflady zwykłych i nie posiadających specjalnej wartości przedmiotów. Ale w każdym zbiorze najważniejszą dla kolekcjonera wartością kolekcji jest jej wartość sentymentalna. Kolekcjonerstwo to pasja, która nas kształtuje i dlatego każda kolekcja i każdy kolekcjoner to odrębna, wyjątkowa historia spisana w wielotomowym doświadczeniu i warta opowiedzenia. Skrzynki zapraszają zatem by je zapełnić opowieściami o skarbach!

Już 18 listopada o godz. 16.00 będzie okazja do spotkania ze Zbigniewem Koprasem, wielkim pasjonatem polskiej motoryzacji i legendą wśród motocyklistów. Jego Stacja Kontroli Pojazdów w Fijałkowie koło Dopiewa jest doskonale znana nie tylko kierowcom, ale także mechanikom samochodowym i motocyklowym. Zbigniew Kopras stworzył tam Centrum Motoryzacji Historycznej i Muzeum Sztuki Inżynierskiej, gdzie można podziwiać ponad 100 samochodów, 330 motocykli i motorowerów. Chętnie odwiedzają to miejsce turyści z Polski i z różnych stron świata, miłośnicy jedno- i dwuśladów, uczestnicy rajdów i ekipy telewizyjne.

Z jego miłości do motocykli zrodził się także inny konkretny projekt. Kopras – jak o nim wszyscy mówią – doprowadził we współpracy z Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą w Poznaniu do uznania i wpisania na listę zawodów w Polsce zawodu mechanika motocyklowego. To właśnie w Fijałkowie odbyły się pierwsze w Polsce i w historii egzaminy czeladnicze i mistrzowskie w zawodzie mechanik motocyklowy. O swojej motoryzacyjnej pasji może ze swadą i humorem opowiadać godzinami. Kolekcjoner zapowiedział, że na spotkanie przywiezie ze sobą wiele ciekawych przedmiotów, które będzie można zobaczyć, dotknąć i posłuchać niezwykłych historii o ich pochodzeniu i funkcji, jaką kiedyś spełniały. Wstęp wolny.

Źródło: Instytut Skrzynki

grafika

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 9 listopada 2023