MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi

Śladami twierdzy na Dębcu

59. Filia Biblioteki Raczyńskich oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia, przy współpracy z Ostrowską Grupą Rekonstrukcji Historycznej, zaprasza na poznański Dębiec, na wykład oraz spacer śladami XIX-wiecznej twierdzy fortowej. Spotkania będą też nawiązywały do zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego, stąd nie zabraknie mundurów oraz strojów cywilnych z epoki.

Te XIX-wieczne umocnienia były jednym z najciekawszych oraz największych założeń militarnych ówczesnej Europy. Wiele zastosowanych w niej rozwiązań było nowatorskich, stając się wzorcem dla budowanych później twierdz. Ta ogromna inwestycja miała także znaczący, wielopłaszczyznowy wpływ na rozwój urbanistyczny miasta.

Najpierw, w poniedziałek 8 października o godz. 18.00, w siedzibie 59. Filii Biblioteki Raczyńskich przy ulicy Osinowej odbędzie się wykład Przemysława Maćkowiaka o poznańskiej twierdzy, a także jej roli w Powstaniu Wielkopolskiemu. W kolejnym wydarzeniu będzie można wziąć udział w sobotę, 13 października. Zbiórka o godzinie 11.00 przed Technikum nr 19, przy ulicy 28 czerwca 1956 roku.

– Tym razem tematem wiodącym będą umocnienia twierdzy fortowej na Dębcu. Spacer rozpoczniemy od dość unikatowego fortu pośredniego IXa z 1877-1880, który jest jedynym tak dobrze zachowanym standardowym pruskim fortem pośrednim starszego typu. Następnie przejdziemy drogami fortecznymi do Dębiny, gdzie obejrzymy schrony mobilizacyjne zbudowane w 1914 roku w ramach przygotowań do wybuchu pierwszej wojny światowej – mówi Przemysław Maćkowiak.

– Będzie można obejrzeć ufortyfikowany most kolejowy przez Wartę łączący Dębinę ze Starołęką. Zbudowano go w latach 1874-1875 w trakcie realizacji linii kolejowej łączącej Poznań z Kluczborkiem w pobliżu zewnętrznego pierścienia fortów modernizowanej poznańskiej twierdzy, przez co jego przyczółki uzyskały charakter obronny. Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję znalazł się on w wydawnictwach encyklopedycznych z końca XIX wieku obok słynnego mostu brooklyńskiego w Nowym Jorku nad rzeką East River, czy też przeprawy nad Monongahelą w Pittsburgu – dodaje. Wstęp jest bezpłatny.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 października 2018