MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Śladami Wielkiej Wojny

14 grudnia Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na XVIII Lubońską Wycieczkę Historyczną. W tym roku obchodzimy setną rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny i tej tematyce będzie poświęcona nasza podróż.

Najpierw pojedziemy do Strzałkowa, gdzie w okresie zaborów znajdowało się jedno z najważniejszych przejść granicznych między Wielkim Księstwem Poznańskim, a Królestwem Polskim związanym unią personalną z Rosją. Podczas I wojny światowej Niemcy na przełomie 1914 i 1915 roku zorganizowali w pobliżu rozległy obóz jeniecki. Szacuje się, że przewinęło się przez niego ponad 30 tysięcy jeńców, w tym przede wszystkim Rosjan, Rumunów, Anglików oraz Francuzów. Po zakończeniu wojny teren opustoszał, jednak w drugiej połowie 1919 roku administracja polska utworzyła w nim Obóz Jeniecki nr 1 przeznaczony dla bolszewików oraz Ukraińców, później także żołnierzy „białej armii”. Formalnie obóz funkcjonował do 31 sierpnia 1924 roku.

Następnie zwiedzimy Muzeum Regionalne w Słupcy, gdzie będzie można obejrzeć nie tylko film o obozie, ale przede wszystkim wzruszającą opowieść o przyjaźni dwóch dziewczynek, Polki i Żydówki, która przetrwała do dzisiaj.

Konin z kolei stanowił istotny przygraniczny ośrodek garnizonowy usytuowany w zachodniej części Królestwa Polskiego. W koszarach z ostatniej ćwierci XIX wieku stacjonował do 1910 roku 13. Kargopolski Pułk Dragonów (od 1907 roku nr 5), następnie zastąpiły go oddziały ochrony pogranicza. W okresie międzywojennym mieściła się w nich Szkoła Podoficerska Piechoty dla Małoletnich nr 1. Odwiedzimy też cmentarz z pochówkami żołnierzy poległych między innymi 9 listopada 1914 roku w trakcie potyczki kawalerii i piechoty niemieckiej z rosyjską wspieraną przez Kozaków.

Będziemy przemieszczać się autokarem, który wyruszy o godz. 8.00 sprzed kościoła św. Jana Bosko w Luboniu. Organizatorzy zapewniają transport, materiały informacyjne oraz pamiątkowy znaczek. Przewidywany czas trwania imprezy to około 10 godzin, z tego też względu prosimy o zabranie kanapek oraz napojów. Potrzebne będą długopisy, gdyż odbędzie się tradycyjny konkurs wiedzy o obiektach poznanych na trasie, z jak zwykle cennymi nagrodami. Szczególnie zapraszamy młodzież oraz dzieci z terenu Lubonia wraz ze swoimi opiekunami.

Impreza odbędzie się bez względu na pogodę. Ilość miejsc w autokarze jest jednak ograniczona, a więc kto pierwszy ten lepszy! Zapisy: Monika Warchalewska – tel. +48 606 621 562 (w godz. 19.00-21.00), e-mail: salon@warchalewska.p

Autor: Przemysław Maćkowiak

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 10 grudnia 2014