MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłaty urzędowe onlineLogo opłat urzędowych online



Relacje

Smakowicie w Skrzynkach

Skrzynki pełne smaków - piknik

Dwór w Skrzynkach to kolejne miejsce na mapie kulinarnej powiatu poznańskiego, które warto odwiedzić. Okazją do tego był też festyn pod nazwą „Skrzynki Pełne Smaków”. W  niedzielę, 17 września przybyli do dworu goście mogli posłuchać wykładów o jesiennych skarbach kulinarnych, wziąć udział w jarmarku rękodzieła i lokalnych przysmaków, obejrzeć lub uczestniczyć w pokazie tańców ludowych zespołu „Poligrodzianie” czy w warsztatach artystycznych.

Restauracja Dworu Skrzynki i Kuchnia Grillowa serwowały przysmaki kuchni wielkopolskiej, można także było bezpłatnie zwiedzić z przewodnikiem odrestaurowany budynek dworu. Na placu eventowym oraz w dworskim parku członkowie Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego” na stoiskach sprzedażowych oferowali wypieki, sery, warzywa, owoce i przetwory.  Były też smakołyki od koła gospodyń wiejskich i wielkopolskich rolników, pokaz smażenia powideł, a także wykład o grzybach i ziołach.

– Zależy nam, aby mieszkańcy mogli zobaczyć, co stworzyliśmy w Skrzynkach i jak wygląda ten obiekt po rewitalizacji. Działa tu Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Nie mogło zatem dzisiaj zabraknąć walorów smakowych. A dzisiejszy dzień pokazuje, że ludzie lubią tu przyjeżdżać. Bo to miejsce, które integruje. Do którego jest blisko, które jest pięknie, i w którym jest smacznie – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański.

Do poznania przyrodniczych i turystycznych walorów regionu zachęcała oferta stoiska promocyjnego powiatu poznańskiego oraz Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Konkursy, które tam organizowano cieszyły się ogromnym zainteresowaniem gości. Podobnie było też na innych stoiskach. Tradycje związane z zasobami przyrodniczymi promował Wielkopolski Park Narodowy.

–  Tak jak podczas wcześniejszych festynów w Bolechowie i Rokietnicy ogromnym powodzeniem cieszył się „Przewodnik Niedzielnego Rowerzysty”, który w tym roku zaktualizowaliśmy. Warto podkreślić, iż jedna z proponowanych w przewodniku wycieczek zachęca właśnie do odwiedzenia Dworu w Skrzynkach – podsumowała Weronika Golińska,  z Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu. – Jednak to nie jedyny przewodnik, mamy ich cały cykl – dodała.

Podczas festynu odbył się także konkurs „Smaki natury w tradycyjnych przetworach”, w kapitule którego zasiadła dziennikarka kulinarna Katarzyna Bosacka. Spotkała się ona również z fanami promując i podpisując swoje książki. Honorowy Patronat nad konkursem objął Starosta Poznański Jan Grabkowski. A jakie przetwory z warzyw, owoców, grzybów oraz ziół i innych przysmaków kapituła uznała za najlepsze w Wielkopolsce? Certyfikat za „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego” w SMAKI NATURY W TRADYCYJNYCH PRZETWORACH 2023” otrzymali:

· Koło Gospodyń Wiejskich „Babki że Hej” z Wysogotowa (gm. Tarnowo Podgórne, powiat poznański) za Powidła z czereśni

· Koło Gospodyń Wiejskich „Piękni i Młodzi” z Pecnej ( gm. Mosina, powiat poznański) za Sos do spaghetti

· Koło Gospodyń Wiejskich w Konarzewie “Kobiety sukcesu”(gm. Dopiewo, powiat poznański) za Vege tatar oraz za Powidła cebulowe

· Koło Gospodyń Wiejskich „Świtezianki” z Mirosławek (gm. Stęszew, powiat poznański) za Powidła ze śliwek, Grzyby w pomidorach z papryką, Syrop z mięty oraz Syrop malinowy

· Borówkowy Gaj Plantacja ekologiczna z Konarskich (gm. Kórnik, powiat poznański) za Ocet borówkowy oraz za Sok borówkowy

· Wanda Szafrańska Gospodarstwo Agroturystyczne Koziraj z Promna (gm. Pobiedziska, powiat

poznański) za Grzybki w occie

· Miody Ibrona z Puszczykowa (powiat poznański) za Miód nektarowo-spadziowy leśny

Więcej o wynikach konkursu  TUTAJ

Podczas spotkania miłośnicy muzyki mogli wsłuchać się w polskie piosenki w wykonaniu zespołu Julia & Sweet Piano Jazz. – Staramy się, aby obiekt cały czas tętnił życiem. W planach mamy spotkania z muzyką, filmem, fotografią i szeroko rozumianymi kulinariami – zachęcał Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu.

– To cenny zabytek, który został uratowany dzięki staraniom Zarządu Powiatu i Rady Powiatu w Poznaniu. I do tego z pomysłem na dalszą działalność: kulturalną, kulinarną i konferencyjną – mówił Mirosław Wieloch, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Poznaniu. 

Informacje o działaniach Instytutu Skrzynki oraz dworu znaleźć można na stronach www.instytutskrzynki.pl, www.dworskrzynki.pl oraz www.smakipowiatupoznanskiego.pl

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 17 września 2023