MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

GOK Sokół świętuje 30-lecie

logo GOK Sokół obchodzący 30 lat działalności

Gminny Ośrodek Kultury „Sokół” w Czerwonaku obchodzi w tym roku 30-lecie swojej działalności. – Będziemy świętować przez cały rok, organizując wiele różnych i ciekawych imprez – zapewnia Joanna Szalbierz-Kędzierska, dyrektor placówki.

– Od początku planowaliśmy, że z okazji 30-lecia GOK Sokół zorganizujemy wiele wydarzeń promujących to, czym każda z naszych licznych pracowni zajmuje się na co dzień. Zaplanowaliśmy także punkt kulminacyjny tych obchodów, ale szczegółów na razie nie zdradzę. Niech to będzie niespodzianka. Powiem tylko, że można się jej spodziewać podczas Dni Gminy, które odbędą się w dniach 16-20 czerwca – mówi Joanna Szalbierz-Kędzierska. – Tak się zresztą złożyło, że jubileuszy w tym roku mamy więcej. Swoje 10-lecie obchodzi na przykład Zespół Retro Cafe, od 25 lat organizujemy też naszą największą imprezę, czyli Wojewódzki Festiwal Piosenki Przedszkolaków – dodaje.

W Czerwonaku mają też kilka innych pomysłów na świętowanie okrągłej rocznicy powstania Ośrodka. – Imprezy okolicznościowe to jedno, ale w ich trakcie chcemy prezentować tych, którzy współtworzą „Sokoła”. Planujemy też wydanie specjalnego wydawnictwa, które w ciekawy sposób nawiązywać będzie do naszej historii jak i współczesności – opowiada dyrektor. O ile ta wspomniana jubileuszowa niespodzianka na razie pozostaje tajemnicą, tak już wiadomo, że podczas święta gminy, które tradycyjnie odbędzie się na Akwenie Marina, wystąpi zespół Dżem. Ten koncert na pewno przyciągnie fanów grupy z Poznania, czy też innych miejscowości.

– Co jakiś czas staramy się organizować koncerty znanych artystów. Tylko w ostatnim czasie byli u nas zespół Enej, Anna Wyszkoni czy też Agnieszka Chylińska – wspomina dyrektor. Te duże koncerty odbywają się zawsze podczas Dni Gminy Czerwonak na terenie Stanicy Akwen Marina. Inne koncerty czy spektakle zaproszonych artystów odbywają się w Centrum kultury i Rekreacji w Koziegłowach. – Mamy tam lepsze warunki do organizacji tego typu imprez – zapewnia. Bo warto dodać, że „Sokół” to nie tylko Czerwonak. Ośrodek ma choćby swoje kluby w Promnicach, Kicinie i Potaszach. I tam również, sporo się dzieje.

A tworzyć atrakcyjną ofertę wcale nie tak łatwo, bo konkurencja jest ogromna. – Jako placówka działająca w gminie niejako przyklejonej do Poznania musimy starannie wybierać i analizować, co trafi do naszych mieszkańców. Musimy wyczuwać ich zainteresowania i potrzeby. Krótko mówiąc musimy cały czas trzymać rękę na pulsie – kończy Joanna Szalbierz-Kędzierska.

Z historii Sokoła…
Gminny Ośrodek Kultury „Sokół” powstał w 1990 r. na prośbę mieszkańców Gminy Czerwonak oraz społeczników z Komitetu Obywatelskiego, zwycięzców pierwszych wyborów samorządowych. Budynek został przejęty po ustępującym Komitecie Gminnym PZPR, wracając tym samym do właściwego przeznaczenia – kultury. Przed wojną działało w tym miejscu, nadzwyczaj zasłużone dla polskości tych ziem i wywodzące swą tradycję z czasów zaborów, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Na początku lat 30. XX w. Józef Krause, wieloletni sołtys Czerwonaka, przekazał część swojej działki i tym samym zaangażował się w budowę siedziby „Sokoła”. W tym miejscu kwitło życie kulturalne, towarzyskie i sportowe całej okolicy. Okupacja niemiecka położyła kres działaniom TG „Sokół”. A po wojnie sposobów wykorzystania budynku było wiele: magazyn, kino, biblioteka oraz wspomniana już siedziba komitetu partii…

Koncert, który zainaugurował 30. rok istnienia Gminnego Ośrodka Kultury Sokół w Czerwonaku odbył się 1 lutego. Wystąpiła wówczas m.in. Kinga Kwiatkowska, laureatka wielu nagród i zwyciężczyni konkursów wokalnych, wychowanka pracowni wokalnej Remigiusza Wojciechowskiego (fot.  GOK Sokół Facebook)

Drugim wydarzeniem w ramach obchodów 30-lecia GOK Sokół był spektakl Skansenu Teatralnego III Furie w reżyserii Anny Rozmianiec. Spektakl podejmował dialog z megalomanią, martyrologią, kultem bohaterów, próbował też uporać się z dziedzictwem historii oraz mechanizmami manipulacji historią i współczesnością (fot.  GOK Sokół Facebook)

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 lutego 2020