MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi

Śpiewane „Romanse” Komedy

Dwór Skrzynki zaprasza w sobotę 20 kwietnia, o godzinie 18.30 na liryczny koncert dedykowany Krzysztofowi Komedzie-Trzcińskiemu. Termin jest nieprzypadkowy: 23 kwietnia tego roku minie dokładnie 55 lat od śmierci tego wybitnego polskiego muzyka, natomiast 27 kwietnia Komeda świętowałby 93. urodziny. Pięknym upamiętnieniem legendy polskiego jazzu będzie koncert dwójki młodych artystów: Joanny Wojtkiewicz i Mateusza Kaszuby, zakochanych w muzyce jazzowej i filmowej.

Komeda – „Romanse” to debiutancki projekt, który zrodził się z chęci zinterpretowania kompozycji Komedy w sposób autentyczny i prosty. Stąd tylko fortepian i głos… ale w połączeniu z niezapomnianymi kompozycjami to w zupełności wystarczy, aby zachowując intymny charakter utworów, oddać ich liryzm i piękno. W Skrzynkach będzie można usłyszeć muzykę z wielu legendarnych filmów, takich jak „Niewinni Czarodzieje”, „Dwaj Ludzie z Szafą” czy „Do widzenia, Do jutra”.  

A kim są młodzi artyści zafascynowani Komedą? Joanna Wojtkiewicz jest wokalistką, która w 2022 roku ukończyła studia licencjackie na kierunku Kompozycja i Teoria Muzyki na Akademii Muzycznej w Poznaniu, a obecnie studiuje wokalistykę jazzową na Syddansk Musikkonservatorium – Danish National Academy of Music w Danii. Jest laureatką nagrody Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej (OFPA) w Rybniku oraz laureatką pierwszej nagrody na XV Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku.

Mateusz Kaszuba jest pianistą, absolwentem Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem wielu konkursów m.in.: I miejsce na 22 i 23 Bielskiej Zadymce Jazzowej, II miejsce na Krokus Jazz Festival, III miejsce na edycji 2023  konkursu Jazz Juniors, a także nagrody specjalnej na Jazz Juniors 2019; I miejsce na Tarnów Jazz Contest, II miejsce na Młoda Nadzieja Jazzu Novum Jazz Festival, Grand Prix School & Jazz Festival.

1 marca ukaże się ich wspólna debiutancka płyta „Komeda. Romanse” i będzie dostępna także na wszystkich platformach streamingowych. To właśnie utworów z tej płyty wysłuchamy podczas koncertu w Dworze Skrzynki. Warto dodać, że autorami tekstów utworów Komedy są między innymi Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski. Zapowiada się zatem naprawdę magiczny wieczór.

Kim był Komeda? Urodził się w Poznaniu. Krzysztof Trzciński jako syn urzędnika bankowego, miał zgodnie z planami rodziców zająć się w życiu czymś przynoszącym pozycję i prestiż.  Ale czy w słusznie minionych czasach początkującemu lekarzowi, który poważnie myśli o karierze szanowanego laryngologa wypadało zajmować się jazzem? Początkowo ukrywał się pod pseudonimem Komeda. Łączył szpitalne obowiązki zawodowe z próbami swojego zespołu.

Sekstet Komedy był zresztą pierwszym polskim zespołem jazzowym i już na pierwszym Festiwalu Jazzowym w Sopocie został zauważony! W tamtych czasach jazz „towarzyszom partyjnym” jednoznacznie kojarzył się ze złym Zachodem, lecz Komeda odważnie zdecydował, że to właśnie muzyka, a nie medycyna będzie w jego życiu najważniejsza. I całe szczęście! Tworzył niestety bardzo krótko. Przedwczesna śmierć artysty po tragicznym w skutkach wypadku przerwała błyskawicznie rozwijającą się międzynarodową karierę.

Zdążył jednak napisać muzykę do kilkudziesięciu filmów fabularnych i dokumentalnych. Jego niezapomniane synkopowane kompozycje były dla wielu kinomanów czymś zupełnie niezwykłym – nie potrzebował całego składu orkiestry symfonicznej, by muzyką zbudować niesamowitą atmosferę, oddać grozę sytuacji, czy wyrazić napięcie rodzące się miedzy bohaterami filmu. Ten kto oglądał „Nóż w wodzie”, albo „Dziecko Rosemary”, wie o tym doskonale.

Krzysztof Komeda-Trzciński został niekwestionowaną ikoną polskiego jazzu. Potrafił w swoim graniu i w swoich kompozycjach połączyć tradycyjną polską muzykę i słowiańską liryczność z całym wachlarzem jazzowej ekspresji. Kiedy umarł miał zaledwie 38 lat! Jak pięknie napisała o nim jego żona Zofia Trzcińska  „(…)Był nie tylko wrażliwym, utalentowanym artystą, ale także delikatnym, subtelnym i mądrym człowiekiem. Z natury małomówny i opanowany, nie wykazywał pazerności w chęci robienia kariery, wręcz nie dbał o nią, chociaż przecież wierzył, że urodził się dla muzyki”.

Jak zabrzmi Komeda w nowej interpretacji? Jak całe piękno tych polskich jazzowych ever-greenów pokaże najmłodsze pokolenie artystów? Czy Komeda przekazany tak intymnie jest jeszcze bardziej liryczny? Odpowiedzi na te pytania można poszukać osobiście 20 kwietnia o 18:30 w Dworze Skrzynki. Bilety w cenie 35 złotych do nabycia on-line na https://instytutskrzynki.pl/bilety/  oraz  https://dworskrzynki.pl/bilety/

Źródło: Instytut Skrzynki

plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 lutego 2024