MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Spotkanie samorządowców

konferencja prasowa samorządowców

Finanse samorządów, reforma służby zdrowia, oświata i pomoc uchodźcom z Ukrainy – te tematy zdominowały II Nadzwyczajny Zjazd Samorządowy członków Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. – Reprezentujemy różne korporacje samorządowe, ale wszyscy mówimy jednym głosem – zapewniał starosta poznański Jan Grabkowski, który jest jednocześnie współprzewodniczącym wspomnianej Komisji.

Na jego zaproszenie do stolicy Wielkopolski przyjechali przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego różnego szczebla z całego kraju. – Spotkaliśmy się, by wypracować wspólne stanowisko, które zostanie przedstawiane podczas posiedzeń ze stroną rządową. Dotyczy ono różnych tematów. Tym najważniejszym są finanse, bo od nich wszystko się zaczyna. Tyle samorządu w naszym działaniu, ile własnych pieniędzy. Jeżeli część z nich nam się zabiera, to zaczynają się problemy, których nie zrekompensuje żadna subwencja – stwierdził Jan Grabkowski podczas konferencji prasowej, która 7 lipca odbyła się w poznańskim hotelu Mercure.

Starosta poznański mówił również o złej sytuacji w służbie zdrowia i proponował w tej sprawie zwołanie „okrągłego stołu” z udziałem przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron. Na problem pomocy dla uchodźców zwróciła natomiast uwagę Elżbieta Polak, członek Zarządu Związku Województw i marszałek województwa lubuskiego. – Potrzebujemy nowej, długofalowej polityki migracyjnej i zmian systemowych. Proponujemy szereg praktycznych rozwiązań zakresu edukacji, ochrony zdrowia, polityki społecznej, mieszkalnictwa i pracy, które pomogą obywatelom Ukrainy w codziennym życiu w Polsce – zapewniała.

O coraz mniejszych dochodach własnych samorządów mówił z kolei Jacek Brygman, wójt gminy Cekcyn i wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich. Obecną sytuację w oświacie, która wymaga ciągłego dofinansowania ze strony samorządów, przybliżył Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic i prezes Unii Miasteczek Polskich, problemy związane z energetyką nakreślił Marek Wójcik, ekspert do spraw legislacyjnych w Związku Miast Polskich, a o kłopotach samorządowców związanych z polityką dotyczącą odpadów opowiadał Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich.

– Rozmawiamy o sprawach bliskich każdemu obywatelowi – podkreślali uczestnicy poznańskiego spotkania. – My nie narzekamy. Jesteśmy konkretnymi ludźmi i jeśli widzimy, że coś źle funkcjonuje, to proponujemy konkretne zmiany i konkretne działania, by to poprawić. Przedstawiamy propozycje i chcemy włączyć się w zmiany systemowe dotyczące różnych dziedzin naszego życia. Chcemy też współpracować z rządem – podkreślał Jan Grabkowski.

Dodajmy, że Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego to platforma, gdzie wypracowywane są wspólne stanowiska między przedstawicielami rządu oraz gmin, miast, powiatów i województw wobec problemów związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i polityką państwa względem niego. Komisja rozpatruje także sprawy z tego obszaru, znajdujące się w zakresie działania Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych. W jej skład wchodzi 24 przedstawicieli rządu i samorządu, po 12 z obu stron.

Zdjęcia: Anna Skalska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 7 lipca 2022