MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański


Kalendarz wydarzeń
<< wrz 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Spotkanie z okazji 40-lecia

wielkopolski klub publicystrów krajoznawczych

W Domu Polonii na poznańskim Starym Rynku odbyło się spotkanie Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawczych PTTK. Okazja była nie byle jaka, bo Klub ma już 40 lat. Jubileusz wypadł nieco wcześniej, ale organizację obchodów przełożono na czas “uspokojenia pandemicznych ograniczeń”. – Zrobiliśmy to z nadzieją, że wreszcie spotkamy się wszyscy, tak mocno stęsknieni rozmów, dyskusji i radości z bycia razem – podkreślił były prezes klubu, Witold Przewoźny w słowie wstępnym wydanej z okazji jubileuszu okolicznościowej publikacji.         

Klub skupia ludzi w różnym wieku i różnych zawodów, których łączy wspólna pasja – krajoznawstwo. Jego członkiem zwyczajnym może zostać autor co najmniej dwóch wartościowych publikacji krajoznawczych – książek, artykułów, audycji radiowych, programów i filmów telewizyjnych czy też scenariuszy wystaw krajoznawczych. Regulamin przewiduje także status członków honorowych, członków kandydatów oraz członków korespondentów. Obecnie Klub liczy 53 osoby. W tym gronie jest 41 korespondentów z całego kraju.

Wielkopolski Klub Publicystów Krajoznawczych jest jedynym tego rodzaju klubem w Polsce. Owocem czterech dekad aktywności jego członków jest ponad 150 książek, około 3000 artykułów prasowych oraz ponad 350 filmów o tematyce historycznej i krajoznawczej. Oprócz działalności publicystycznej do najważniejszych form aktywności Klubu należy organizacja rajdów i wycieczek (w tym odbywającego się od 1983 roku Forum Publicystów Krajoznawczych), współtworzenie Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej oraz organizacja wystaw i prelekcji.

Ważną formą działalności Klubu są także spotkania z ciekawymi osobami. – Przyjęty na zebraniu założycielskim regulamin precyzował cele działania Klubu, wśród których obok tak górnolotnych jak szerzenie wiedzy krajoznawczej wśród społeczeństwa, było również prowadzenie życia towarzyskiego. Dziś można powiedzieć, że właśnie owo harmonijne połączenie działalności merytorycznej oraz spotkań towarzyskich stało się – jak pokazał czas – tajemnicą długowieczności Klubu i jego efektywnej działalności – czytamy w publikacji.   

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 22 września 2022