MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Sprawne firmy w powiecie

26 lutego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu „Sprawna firma – promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia w powiecie poznańskim”. Przedsięwzięcie realizowane było przez Starostwo Powiatowe we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy od marca 2013 r.

W spotkaniu uczestniczyli: Tomasz Łubiński – Wicestarosta Poznański, Zygmunt Jeżewski – Członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, Maria Sowińska – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu, koordynator i asystent koordynatora projektu oraz uczestnicy projektu, którzy w wyniku wsparcia otrzymanego w projekcie otworzyli firmy, funkcjonujące obecnie na terenie powiatu poznańskiego i Poznania.

Podczas spotkania podsumowano efekty realizacji projektu, a zaproszeni goście podzielili się refleksjami na temat prowadzonych działalności gospodarczych, perspektyw rozwoju i aktywności na rynku pracy. Celem projektu było wspieranie rozwoju przedsiębiorczości poprzez stworzenie 10 nowych miejsc pracy, na które udzielono osobom bezrobotnym z niepełnosprawnościami dotacji w wysokości 40 000 zł na uruchomienie działalności gospodarczej. Adresatami projektu były osoby bezrobotne, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu i będące w wieku od 15 do 64 lat, posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, mieszkające na terenie powiatu poznańskiego, jak też posiadające niskie kwalifikacje zawodowe.

Każdego uczestnika projektu objęto wsparciem szkoleniowo-doradczym oraz Indywidualnym Planem Edukacyjno-Doradczym. Po naborze wniosków o przyznanie dotacji oraz ocenie formalnej i merytorycznej wniosków i biznesplanów, 10 z 15 uczestników projektu zostało zakwalifikowanych do otrzymania bezzwrotnej dotacji w kwocie 40 000zł, jak też przeszkolonych z zasad prowadzenia własnej firmy. Ostatecznie, w styczniu 2014 r. 10 uczestników, w tym 2 kobiety rozpoczęły działalność gospodarczą. Ponadto przez pierwsze 6 miesięcy, uczestnicy otrzymywali miesięczne wsparcie pomostowe w wysokości 1 500zł, przeznaczone głównie na pokrycie opłat związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nowo utworzone przedsiębiorstwa prosperują m.in. w takich dziedzinach jak fryzjerstwo, kosmetyka, usługi taksówkowe, diagnostyka i naprawa pojazdów, rękodzieło artystycznie, usługi budowlane i naprawcze, wideofilmowanie, fotografia artystyczna. Warunkiem prawidłowego wydatkowania dotacji było utrzymanie działalności przez okres 12 miesięcy od jej zarejestrowania. Warunek ten został spełniony przez wszystkich uczestników. O tym, jak duże znaczenie miała uzyskana dotacja i wsparcie pomostowe świadczyła duża mobilizacja po stronie uczestników oraz rzetelne podejście do obowiązków związanych z prawidłowym rozliczeniem dotacji. Nie ulega wątpliwości, że brak zaproponowanego w projekcie wsparcia finansowego pozbawiłby te osoby szans na założenie własnej firmy oraz związany z tym rozwój osobisty i zawodowy.

kapitalludzki_pl

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wartość projektu: 684 600,00 zł. Okres realizacji: 1 marca 2013 roku – 28 lutego 2015 roku.

Autor: Agnieszka Ladorska, Małgorzata Ozimek-Plucińska
Zdjęcia: Joanna Felińska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 lutego 2015