MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Starosta o odpadach

14 października na specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się po XLIV Sesji Rady Powiatu Poznańskiego, starosta poznański, Jan Grabkowski, przedstawił sposoby rozwiązania problemu bomby ekologicznej w Komornikach, w gminie Kleszczewo. Składowane tam chemikalia stanowią nieustające zagrożenie dla zdrowia ekosystemu i mieszkańców, odkąd zawierające je beczki rozszczelniły się w sierpniu br.

Rada Powiatu w Poznaniu uchwaliła przekazanie funduszy na usunięcie i zlikwidowanie 1000 beczek ze szkodliwymi substancjami (łącznie ok. 1,3 tys. ton). Udzielona pomoc finansowa (1,2 mln zł) pozwoli na realizację, prawdopodobnie do końca roku, przedsięwzięcia pn. „Usunięcie i unieszkodliwienie odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, zdeponowanych w budynku magazynowym o powierzchni ok. 800 m kw. zlokalizowanym w Komornikach, gm. Kleszczewo”. Łączne nakłady na to działanie w bieżącym i przyszłym roku wyniosą 2,4 mln zł, co wymagało także wprowadzenia zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Poznańskiego na lata 2014-2018.

We wrześniu 2014 roku Powiat Poznański złożył wnioski o wsparcie finansowe zadania usunięcia i unieszkodliwienia przedmiotowych odpadów do  Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Pomimo prowadzonych przez starostę poznańskiego negocjacji, nie było możliwe uzyskanie dotacji z NFOŚiGW przy obecnych zasadach finansowania przyjętych przez tę instytucję i przy braku władztwa Powiatu Poznańskiego nad terenem, z którego mają być usunięte odpady. Jednakże 25 września 2014 roku Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu zawiadomił Starostę Poznańskiego o planowanej pomocy finansowej ze środków WFOŚiGW  do kwoty 1, 2 mln zł, co umożliwi zadanie  usunięcia i unieszkodliwienia zdeponowanych odpadów.

Jednocześnie Jan Grabkowski apelował o przywrócenie w ustawie o odpadach obowiązku zabezpieczenia finansowego ze strony przedsiębiorców w celu zapewnienia możliwości usunięcia skutków działalności objętej zezwoleniem na zbieranie lub przetwarzanie odpadów, w tym przywrócenia terenu, na którym działalność taka była prowadzona, do stanu poprzedniego. Konieczne jest również określenie w przepisach minimalnych wymagań dla prowadzenia zbierania opadów. Obiecał, że do czasu zmiany nie wyda on zezwolenia na taką działalność. Starosta poznański prowadzi także rozmowy z Zarządem NFOŚiGW w sprawie ustalenia nowych zasad przyznawania pomocy finansowej samorządom, które stają wobec konieczności usunięcia porzuconych odpadów.

Obecny na konferencji Piotr Florek, wojewoda wielkopolski, przyznał słuszność inicjatywy starosty i wyraził radość, że samorządy podejmują wspólnie tak ważne zadania, jakim jest dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców.

Autor: Klementyna Witczak

Więcej na: https://powiat.poznan.pl/wywoza-bombe-ekologiczna/

Relacja w Teleskopie z dnia 14 października 2014, godz. 22.00 (od 5:39 minuty)

Wywiad ze Starostą Poznańskim w Poranku WTK 15 października 2014.

[hana-flv-player video=”https://powiat.poznan.pl/wp-content/uploads/2014/10/2014_10_16_Starosta_1.mp4″ width=”570″ height=”340″ description=”” player=”5″ autoload=”true” autoplay=”false” loop=”false” autorewind=”true” /]

Artykuł w Głosie Wielkopolskim z dnia 15 października 2014 roku

Glos_15_pazdziernika2014

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 października 2014